sâmbătă, 3 mai 2008

DIVIZIA A1 / FEMININ: Metal câştigă, Dinamo contestă

Disputată în această dimineaţă, în sala Extreme din Capitală, prima manşă a finalei Diviziei A1 a fost câştigată de deţinătoarea titlului: Metal Galaţi – Dinamo 3:2 (20, 21, -23, -20, 13). Echipa moldavă a dominat primele două seturi, însă bucureştencele au izbutit să revină şi să egaleze situaţia. În setul decisiv, ca de altfel pe întreg parcursul întâlnirii, s-a evidenţiat Maja Ognjenovic, compenenta naţionalei Serbiei reuşind, pe lângă execuţii impecabile, să-şi mobilizeze colegele în momentele dificile. După meci, chestorul Marcel Popescu şi managerul Marian Ştefan au contestat vehement arbitrajul lui Vlad şi Lungu. Cei doi i-au reproşat, de pildă, ultimului că a semnalizat eronat o atingere a fileului de către o jucătoare dinamovistă în setul decisiv. „N-a fost vorba doar despre un punct, ci de mai multe, în fiecare set”, a exclamat preşedintele lui CS Dinamo.
Cele două rivale se întâlnesc din nou mâine, de la ora 11:00, tot în sala Extreme din Capitală. Ultimele trei partide vor avea loc la Galaţi, în week-end-ul următor. Din acest motiv, Metal are mari şanse să-şi apere titlul câştigat anul trecut.