miercuri, 4 februarie 2009

CUPA ROMÂNIEI (M) / SFERTURI DE FINALĂ: Tomis, Dinamo şi Steaua, calificare la pas

Text şi foto: Marian-Valentin BURLACU / ProSPORT

Favoritele s-au impus clar şi în disputele masculine din sferturile de finală ale Cupei României la volei. Victorioase şi în tur, Tomis Constanţa, Dinamo şi Steaua au înregistrat succese şi în partidele-revanşă. Poate şi pentru că Remat Zalău şi Constam Buzău par a fi preocupate mai mult de campionat decât de competiţia internă cu numărul 2 (Prima a învins pe Tomis, cealaltă pe Steaua, în Divizia A1, pentru ca imediat să cedeze în Cupă).
La Bucureşti, Dinamo a trecut cu 3:0 (23, 23, 18) de „U” Cluj. Fără Bobeanu, echipa alb-roşie n-a fost ameninţată decât arareori de formaţia transilvană. Iar dacă în disputa feminină care a precedat jocul s-a înregistrat o eroare de arbitraj care a influenţat evoluţia scorului, în favoarea gazdelor, la masculin dinamoviştii au fost cei care au acuzat mai mult deciziile arbitrilor Ouatu – Botezatu. Principal animator al jocului gazdelor a fost Cristian Chiţigoi, care a reuşit, pe lângă atacurile sale în forţă, şi câteva suite de puncte direct din serviciu.

CUPA ROMÂNIEI (MASCULIN), SFERTURI DE FINALĂ, RETUR
BUZĂU:

Constam – Steaua Bucureşti 2:3 (23-25, 25-20, 25-9, 17-25, 11-15)
În tur: 0:3
CONSTANŢA:
CVM Tomis – Remat Zalău 3:1 (25-15, 21-25, 25-15, 25-17)
În tur: 3:1
BUCUREŞTI:
Dinamo – „U” Cluj 3:0 (25-23, 25-23, 25-18)
În tur: 1:3
Meciul Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamţ se va disputa pe 15 februarie (în tur a fost 0:3).