vineri, 13 februarie 2009

CHALLENGE CUP: Tomis Constanţa - Metalurg Jlobin (Belarus) 3:1

Returul se anunţă infernal pentru campioana României

Echipa masculină de volei CVM Tomis Constanţa a făcut un meci aproape perfect, aseară, în compania formaţiei Metalurg Jlobin (Belarus): 3:1 (25-19, 25-14, 25-27, 25-17). "Aproape perfect", adică exceptând finalul setului 3, pe care trupa lui Stelio De Rocco l-a pierdut printre degete.
Încurajaţi de un public exuberant, care a încercat să-i timoreze pe voleibaliştii cu sirene şi goarne (atunci când belaruşii serveau, atmosfera era infernală), campionii României au intrat bine în meci, controlând cu autoritate seturile 1 şi 2. Exceptând primele mingi, în care s-a mers umăr-la-umăr, Tomis a avut în permenenţă un avantaj liniştitor pe tabela de marcaj. Ashlei Nemer a avut din nou atacuri care au lăsat fără replică blocajul advers, dar şi servicii precise, fiind secondat de Laurenţiu Lică. Sebastian Firpo a gândit bine fazele de atac, iar căpitanul Radu Began a ştiut să-şi mobilizeze colegii în momentele critice.
Setul al 3-lea părea că urmează acelaşi tipar ca şi precedentele. Tomis s-a desprins la 11-8, iar apoi a conservat un avans liniştitor: 14-11, 17-14, 20-17, 22-19, 23-19. În acel moment, antrenorul oaspeţilor, Ihar Zagortsau, a cerut timp de odihnă, iar jocul constănţenilor s-a schimbat radical. Ei au irosit patru mingi de meci (24-20, 24-21, 24-22, 24-23), dând prilejul oaspeţilor să treacă în avantaj: 24-25! Egalitatea s-a restabilit imediat, însă Metalurg n-a ratat şi ocazia următoare de a câştiga un set care se poate dovedi extrem de important în lupta pentu calificarea în Final Four: 25-27. Cu un fizic impresionant, belaruşii (în lotul lor figurează trei "stranieri", ucraineanii Dmitro Dereviancenko, Serghei Kisil şi Valeri Piaskovski) îşi atinseseră obiectivul, în timp ce Tomis n-a izbutit să depăşească sincopa pe care a mai avut-o şi în setul 3 al meciului cu belgienii de la Euphony Asse Lennik (s-au impus cu 25-23, după ce câştigaseră cu 25-12 primele două acte). Aşa se explică faptul că în următorul set, al 4-lea, constănţenii n-au avut prea mari probleme (25-17). Nu la fel de simplu se anunţă a fi şi returul din Belarus, programat miercurea viitoare (18 februarie), tot de la ora 18:00. "Ne aşteaptă un meci infernal acolo", aceasta era convingerea jucătorilor constănţeni la final. Pentru a se califica în Final Four, Tomis este obligată să câştige două seturi în retur.
În celelalte meciuri tur din sferturile de finală ale Challenge Cup s-au consemnat următoarele rezultate: EA Patras (Grecia) - Galatasaray Istanbul (Turcia) 3:0 (20, 19, 21), Tourcoing LM (Franţa) - Arkas Izmir (Turcia) 3:0 (21, 23, 19), Jastrzebski Wegiel SA (Polonia) - Sisley Trevizo (Italia) 2:3 (19, -22, 15, -18, -10).
Text şi foto: Marian-Valentin BURLACU / ProSPORT