sâmbătă, 26 iunie 2010

LIGA EUROPEANA 2010: Nationala feminina de volei a cedat un set în fata Marii Britanii

Foto: CEV Tot la Constanta, dupa disputa baietilor, aseara a avut loc si confruntarea echipelor feminine de volei ale României si Marii Britanii. Tricolorele au câstigat cu 3:1 (18, 16, -23, 22). Meciul a contat pentru grupa A din Liga Europeana.

La partida care a durat 102 minute au asistat circa 300 de spectatori. Formatia noastra a dominat primele doua seturi, conducând în permanenta: 16-10, 21-14 si 25-18, respectiv 16-9, 21-14 si 25-16. În actul cu numarul 3, România a avut 21-20, însa a cedat cu 23-25. Setul patru s-a disputat dupa un scenariu rasturnat, în sensul ca Marea Britanie a avut 21-18, însa a pierdut cu 22-25. Din echipa noastra cele mai multe puncte au fost aduse de Alina Albu (17), Daiana Muresan (16) si Alexandra Trica (12).

România a folosit urmatoarea formula de start: Diana Neaga (3 puncte) - Alexandra Trica (12p), Alexandra Sobo (5p), Daiana Muresan (16p), Adina Salaoru (9p), Alina Albu (17p) - Ioana Pristavu (libero). Au mai jucat: Adina Stanciu (3p), Irina Radu (5p), Sabina Miclea, Anca Martin.

Meciul a fost arbitrat de Yousef Nijim (Israel) si Maxim Berdnikov (Rusia).

Astazi, la ora 20.30, se disputa meciul revansa.

Cu succesul de ieri România a trecut pe primul loc în grupa A, însa ea are trei meciuri mai mult disputate decât Bulgaria si Serbia, care au patru victorii din tot atâtea posibile.