duminică, 26 februarie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, FEMININ: Rapid a câștigat la Voluntari, Dinamo a pierdut la Lugoj

Schimbări în partea superioară a clasamentului Diviziei A1 feminine de volei. Cum a pierdut clar (0:3), la Lugoj, Dinamo a cedat locul 3 rivalei Rapid, care s-a impus pe terenul lui CSO Voluntari după un meci palpitant (3:2). Primele două clasate au obținut victorii clare și în această rundă cu numărul 20.

CSO Voluntari pare a prefera meciurile în 5 seturi. Are șapte în această ediție de campionat, dintre care a câștigat doar două... Iar în fața Rapidului formația ilfoveană a arătat aceeași inconstanță. În primul set, a condus până spre final (20-17), însă a cedat cu 21-25! Iar dacă pe următorul l-a controlat clar (25-15), în următorul a pierdut inițiativa în partea a doua, când Rapid s-a desprins (18-19, iar mai apoi 20-25). În setul 4, gazdele au reușit să revină de la 12-14 la 17-14. Iar acest avans de 3 puncte s-a dovedit mai apoi decisiv (25-21). În decisiv, CSO Voluntari a avut un start dezastruos, fiind condusă cu 5-1 și 9-2. Greu să mai răstorni o asemenea diferență de scor!

O evoluție la fel de fluctuantă a avut și Dinamo la Lugoj. Formația bucureșteană a condus cu 23-22 în setul 1, însă n-a reușit să o anihileze pe Popa și l-a cedat cu 23-25. Iar dacă setul 2 l-a pierdut clar (15-25), în următorul Dinamo a reușit să revină de la 16-23 (a fost 22-24), înclinându-se cu 22-25.

În urma acestor rezultate, Rapid a urcat pe locul 3, iar poziția lui Dinamo este tot mai amenințată de CSM Lugoj, care a egalat-o la puncte (37).