duminică, 31 mai 2009

PRELIMINARII CM 2010 (M): VICTORIE ŞI CALIFICARE PENTRU ROMÂNIA!

Echipa masculină de volei a României s-a calificat în ultima fază a preliminariilor Campionatului Mondial din 2010. Ea s-a impus la o diferenţă categorică în faţa Danemarcei: 3:0 (12, 23, 18). Urmează meciul Portugalia - Slovenia, ultimul din turneu. Învingătoarea îi va egala pe tricolori la puncte (7), diferenţa urmând a se face la punctaveraj...

În funţie de locul ocupat în turneul din Portugalia România poate juca în următoarele grupe:
- locul 1 va participa în grupa J, alături de Bulgaria şi alte două formaţii venite din calificări: locul 1 din grupa F (Olanda, Letonia, Estonia, Turcia) şi locul 2 din grupa H (Cehia, Finlanda, Ucraina, Belgia şi Muntenegru).
- locul 2 este repartizată în grupa L, alături de Spania, Serbia şi o altă echipă promovată din faza a doua preliminară (locul 2 din grupa F / Olanda, Letonia, Estonia, Turcia);

Aceste grupe se desfăşoară între 14 şi 16 august. Primele două clasate în fiecare grupă se califică la turneul final al CM 2010 care va avea loc în Italia.

Tricolorii au câştigat clar (25-12) primul set.

România - Danemarca 1:0

În setul 2, Danemarca a început mai bine, conducând cu 4-0 şi 5-1. În acest moment adversarii conduc cu 9-4. Cu Gontariu (foto, în alb) din nou devastator în atac, România a redus diferenţa (13-15). Cursa de urmărire s-a soldat cu succes: este egalitate la 16.Tricolorii conduc ostilităţile, însă nu reuşesc să se desprindă decisiv: 17-16, 18-17, 19-18. În sfârşit, conducem la o diferenţă de două puncte: 21-19. Avem nevoie de încă patru puncte.Ne-am întors de unde am plecat: Danemarca a egalat (21-21)... Trei mingi de set: 24-21.S-au ratat două. Danezii, care nu au câştigat niciun set în precedentele trei meciuri, se agaţă de fiecare minge.PUNCT PENTRU ROMÂNIA! 25-23.

România - Danemarca 2:0

A început setul 3. Din nou Danemarca este în avantaj: 2-0. Probabil că jucătorii noştri se resimt fizic după meciul-maraton de seara trecută, pierdut la mare luptă, după două ore de joc, cu Grecia: 2:3 (19, -18, -30, 24, -13). Ai noştri băieţi nu vor să lase vreun set danezilor. România conduce cu 7-4. De remarcat că tricolorii au punctat de 22 de ori pe erorile adverse, în timp ce danezii n-au reuşit decât 6 puncte din greşelile jucătorilor noştri. Moculescu a adus multă disciplină şi exactitate în jocul naţionalei. Nu întâmplător a câştigat Liga Campionilor cu campioana Germaniei în 2007. 11-4 pentru România! La o asemenea diferenţă îndrăznesc să spun că naţionala a câştigat meciul cu Danemarca.13-8 pentru România. Ne aflăm la mijlocul setului. După seria din ultimele minute a apărut o uşoară relaxare în jocul nostru. În acest set sunt odihniţi Ghimeş şi Stancu. Băieţii reuşesc să-şi ţină adversarii la distanţă: 18-10, 19-11, 20-11. Echipa noastră mai are nevoie de 5 puncte pentru a câştiga setul şi meciul. Unul s-a luat: 21-15. Şi încă unul: 22-16. România are minge de meci: 24-17.VICTORIE! 15-18.

România - Danemarca 3:0

Antrenorul Stelian Moculescu a folosit următorul sextet: Cosmin Ghimeş (3 puncte) – Radu Began (7p), Florin Voinea (6p), Dan Borota (3p), Adrian Gontariu (16p), Sergiu Stancu (4p) – Adrian Feher (libero). Au mai jucat: Marius Dascălu (2p), Andrei Laza (3p). Cele 75 de puncte ale echipei noastre au fost obţinute astfel: 29 - atac, 10 - blocaj, 5 - serviciu, 31 - din erorile adversarului.

Această victorie cu 3:0 i-ar putea aduce României câştigarea turneului. Tricolorii nu se pot clasa mai jos de locul 2, şi acesta asigurând prezenţa în ultima fază a preliminariilor CM şi, totodată, revenirea în elita continentală. Urmează meciul Portugalia - Slovenia. Ambele au 5 puncte, iar echipa victorioasă ar egala România, care are 7 puncte.