sâmbătă, 6 iunie 2009

LIGA EUROPEANĂ (M + F): ZIUA "V", DE LA VICTORIE, PENTRU TRICOLORI

Ambele meciuri disputate astăzi, în Sala Sporturilor din Constanţa, în cadrul Ligii Europene de volei s-au încheiat cu victorie pentru România. La feminin, trupa lui Bogdan Paul a trecut uşor - 3:0 (21, 17, 11) de Marea Britanie -, în timp ce la masculin oamenii lui Stelian Moculescu au avut ceva treabă pentru a se impune "la mustaţă" în faţa Germaniei: 3:2 (15, -22, -25, 18, 17).

Cum era de aşteptat, nou înfiinţata selecţionată britanică nu a putut emite cine ştie ce pretenţii, însă în primul set a reuşit să ţină aproape de echipa noastră. Raportul de forţă este indicat de diferenţele (+8, respectiv +14) cu care s-au încheiat celelalte acte ale întâlnirii. În acest joc Bogdan Paul a folosit următorul sextet de bază: Sabina Miclea (4 puncte) - Alexandra Trică, Nneka Onyejekwe (11p), Daiana Mureşan (19p), Elena Zaharia (8p), Alina Albu (9p) - Ioana Pristavu (libero). Au mai jucat: Irina Radu (5p), Georgiana Anghel (1p). După cum se observă, au fost menajate unele jucătoare, şi ne referim în special la căpitanul Claudia Cârstoiu-Gavrilescu.
Întâlnirea a durat 74 de minute şi a fost arbitrată de Ioannis Amasiadis (Grecia) şi Ivailo Ivanov (Bulgaria).

În celălalt meci din această grupă (B), Turcia a depăşit Franţa cu 3:1 (21, -24, 16, 18). Rezultatele de azi fac ca Turcia să fie lider, cu 9 puncte, în timp ce Franţa şi România împart locul 2, cu 8p.

Cu toate că disputa echipelor masculine ale României şi Germaniei a fost mult mai interesantă, la ea au asistat mai puţin spectatori (170) decât la aceea a fetelor (220)... În formula Marius Dascălu (5 puncte) - Florin Voinea (11p), Sergiu Stancu (7p), Adrian Gontariu (28p), Bogdan Olteanu (cpt. / 20p), Radu Began (8p) - Adrian Feher (libero / 1p), naţionala noastră a început bine meciul, câştigând primul set cu 25-15. Pregătită de cunoscutul antrenor Raul Lazano şi animată de Dirk Westphal (21 puncte) şi căpitanul Sebastian Schwarz (18p), Germania a reacţionat imediat. şi s-a impus la mare luptă (25-22 şi 27-25) în următoarele două seturi care au durat împreună mai bine de o oră.

Cu toate că nu s-a apelat decât arareori la rezervele Cristian Ciortea (2p) şi Andrei Laza (1p) - Laurenţiu Lică a făcut excepţie -, echipa României a avut puterea să întoarcă rezultatul. Victoria s-a datorat procentajului mai bun înregistrat în atac (57% - 64 de puncte din 113 atacuri / Germania a avut 50% - 54 puncte din 108 atacuri) şi la preluare (3 greşite din 74!). Adversarii, în schimb, au stat mai bine la blocaj (16-11).

În grupa B, Grecia şi Belgia şi-au împărţit victoriile: 1:3 (-22, -33, 20, -23) şi 3:2 (15, -19, -21, 23, 11).

Mâine (duminică), tot în Sala Sporturilor din Constanţa vor avea loc întâlnirile revanşă. La 17:30 e programat meciul fetelor, iar la 20:30 cel al băieţilor. Intrarea este liberă.