miercuri, 14 decembrie 2022

GOLDEN LEAGUE 2023, FEMININ: România va juca în grupă cu Cehia și Slovacia

Echipa feminină de volei a României și-a aflat adversarele din faza grupelor ediției 2023 a Golden League. Tricolorele vor înfrunta Cehia și Slovacia între 27 mai și 18 iunie. / Foto: CEV

Confederația Europeană de Volei (CEV) a comunicat, astăzi (miercuri, 14 decembrie), componența grupelor Golden League și Silver League de anul viitor. Semifinalistă a ediției trecute, naționala feminină va evolua în Grupa B, alături de Cehia și Slovacia.

Celelalte două grupe din Golden League au următoarea componență:

Grupa A: Belgia, Bosnia & Herțegovina, Suedia

Grupa C: Franța, Ucraina, Ungaria

Câștigătoarele celor trei grupe se vor califica în Final Four, gazda turneului final urmând a fi desemnată ulterior. S-a precizat că aceasta va fi numai dintre echipele participante la competiție. Iar în cazul în care viitoarea gazdă se va număra printre câștigătoarele de grupă, atunci la turneul final va merge și echipa cu cea mai bună linie de clasament dintre formațiile clasate pe locul 2.

Meciurile din grupele Golden League se vor disputa între 27 mai și 18 iunie. Turneul final e programat în 24 și 25 iunie 2023.

România a disputat semifinala în 2022

La aproape un an după EuroVolley, formația feminină a României a participat la o nouă acțiune la mijlocul acestui an, de data aceasta sub conducerea tehnică a noului antrenor, spaniolul Guillermo Naranjo Hernandez. Și a fost foarte aproape de o calificare în finala Golden League – a pierdut la mare luptă (2:3) semifinala disputată în Cehia, într-o singură manșă.

Participantă și la ediția din acest an, și la cea din 2021, când s-a jucat în sistem turnee, Adelina Budai-Ungureanu (21 de ani) a făcut o comparație lucidă: ”Consider ca am avut o grupă mai accesibilă anul acesta (n.r. – în 2021, România a fost cu Franța, Spania și Azerbaidjan), deși meciurile au fost echilibrate. Mi-a plăcut mai mult organizarea din acest an și campania noastră, în general. A fost o atmosferă foarte bună la antrenamente și meciuri. Exceptând primele două meciuri împotriva Ucrainei (n.r. – au fost în interval de două zile, la Alexandria), faptul că am avut timp de recuperare și pregătire pentru meciuri a fost un avantaj”.

Fosta jucătoare de la CSM București și Dinamo e de părere că jocul naționalei s-a ameliorat: ”Cu siguranță, jocul nostru a crescut, după cum o spune și rezultatul obținut, calificarea în semifinalele Ligii de Aur. Echipa este mai omogenă, relațiile de joc s-au consolidat și există un alt spirit pe teren, dorință și motivație. Cel puțin eu asta simt”.

Componentă a echipei Futura Volley Busto Arsizio, Adelina a vorbit și despre participarea ei la puternicul campionat al Italiei: ”A fost un sezon destul de greu pentru mine. Am avut ghinionul unor accidentări și am făcut Covid într-un moment important, când se juca Cupa Italiei. În rest, m-am bucurat să pot juca în cupele europene”, a concluzionat extrema, care își propune pentru anul competițional 2022/2023 să joace cât mai bine: ”Vreau să ajut echipa și să obținem o clasare cât mai bună”.

Golden League 2022 (feminin)

Grupa A

Franța - Spania 3:0 (13, 17, 18)

Bosnia și Herțegovina - Spania 1:3 (-24, -23, 21, -23)

Franța - Bosnia și Herțegovina 3:1 (17, 20, -22, 19)

Bosnia și Herțegovina - Franța 1:3 (18, -18, -19, -23)

Spania - Bosnia și Herțegovina 0:3 (-16, -18, -24)

Croația - Slovacia 3:0 (19, 20, 27)

Slovacia - Cehia 1:3 (-20, -21, 23, -22)

Cehia - Slovacia 3:1 (-23, 23, 15, 17)

Slovacia - Croația 2:3 (20, 21, -23, -18, -13)

Cehia – Croația 1:3 (20, -23, -20, -12)

Clasament

1. Cehia 9 puncte

2. Croația 8 puncte

3. Slovacia 1 punct

Grupa C

România - Ucraina 3:2 (15, -22, -19, 21, 12)

Ucraina - România 3:1 (13, -20, 20, 19)

Ungaria - România 2:3 (-25, 23, 21, -18, -11)

Ucraina - Ungaria 3:1 (-25, 17, 18, 19)

Ungaria - Ucraina 3:2 (17, -12, -20, 20, 14)

România - Ungaria 3:0 (20, 21, 13)

Clasament

1. România 7 puncte (*)

2. Ucraina 8 puncte

3. Ungaria 3 puncte

(*) cu toate că a avut mai puține puncte decât Ucraina, România a ocupat locul 1 grație numărului mai mare de victorii (4 față de 3). În competiție s-au dat 3 puncte pentru o victorie cu 3:0 sau cu 3:1, 2 puncte pentru un succes cu 3:2 și 1 puncte pentru înfrângere cu 2:3.