joi, 29 decembrie 2022

CUPA ROMÂNIEI 2022/2023, MASCULIN: Steaua s-a calificat în turneul final

Victorioasă cu 3:0 în meciul tur, echipa masculină de volei Steaua s-a calificat în turneul final al ediției 2022/2023 a Cupei României. Militarii s-au impus cu 3:2 (23-25, 25-15, 25-20, 21-25, 15-12), în meciul cu Explorări Baia Mare, contând ca retur al sferturilor de finală.

Într-o postare pe pagina oficială de Facebook, CSA Steaua a salutat victoria voleibaliștilor săi: „După victoria la zero din tur, aveam nevoie doar de un set pentru a ajunge în careul de ași al Cupei României, dar băieții noștri au ținut să încheie anul cu o victorie. Cel mai bun jucător al partidei a fost canadianul Marc Wilson, cu 13 puncte reușite (8 din atac, 3 ași și 2 blocaje). Urmează o scurtă pauză, pentru că pe 10 ianurie vom evolua la Atena, împotriva celor de la Olympiakos Pireu, în sferturile Challenge Cup”.

Au evoluat următoarele formații:

CSA Steaua București: M. Wilson (13 puncte), M. Iftime (13p), C. Matei (12p), J. Pokersnik (11p), G. Bontea (10p), W. Sobala (10p), R. Baziliuc-Iordache (3p), C. Dumitru (1p), I. Kostic (1p), M. Peta, R. Vologa, C. Păun (libero), N. Lakcevic (libero)

Antrenor: Kotnik

Explorări Baia Mare: M. Chega (17 puncte), V. Aldea (10p), M. Tarta (9p), D. Silvășan-Pasca (8p), L. Taboada (6p), C. Badea (5p), S. Dragomir (3p), S. Hepburn (3p), A. Săvoiu, E Catrina, M. Talpa, L. Crișan (libero)

Antrenor: Pop

Steaua este a treia echipă calificată în Final Four după Arcada Galați (deținătoarea trofeului) și SCMU Craiova. Cea de-a patra calificată și, totodată, ultima se va stabili în 15 februarie 2023, după disputarea meciului SCM Zalău - Dinamo (în tur, bucureștenii s-au impus cu 3:0).

SCM Universitatea Craiova este a doua echipă calificată în turneul Final Four-ul ediției 2022/2023 a Cupei României la volei, pentru echipele masculin, după Arcada Galați.

Alte partide din sferturile de finală ale Cupei României la masculin:

SCMU Craiova - Unirea Dej 3:0 (25-14, 25-14, 25-18) și 3:1 (19-25, 25-15, 25-20, 25-19)