duminică, 8 iunie 2008

EURO 2009 / FEMININ: Romania a ratat calificarea

Cu toate că era creditată cu şanse, organizând şi primul turneu, la Buzău, echipa feminină a României nu şi-a putut îndeplini obiectivul, ratând calificarea la turneul final al Campionatului European care va avea loc anul viitor, în Polonia. Fără ridicătorul Daniela Mincă, trupa pregătită de Florin Grapă şi Mircea Spătăcean a avut nevoie doar de un set în meciul cu Spania, de ieri, însă nu l-a putut obţine.

Câştigătoare a primului set (25-18), România a avut probleme în debutul celui de-al doilea, fiind condusă cu 6-1! Aşa se explică şi diferenţa dintre naţionala noastră şi cea a Spaniei: 14-25. Situaţia s-a repetat în setul 3, însă rolurile s-au inversat: România s-a distanţat la 6-1 şi a terminat în forţă: 25-14. Soarta partidei s-a decis în actul cu numărul 4. Deşi disputaseră în seara precedentă un alt meci maraton (3:2 cu Azerbaidjan / 141 minute), echipa gazdă a avut puterea să se desprindă pe final: 25-23. În „decisiv”, graţie jocului bun făcut de Diana Sanchez, Spania s-a impus cu 15-10, asigurându-şi astfel calificarea la turneul final.

Jucătoare folosite:

ROMÂNIA: Nucu (10 puncte), Marcovici (25p), Ţurlea (22p), Butnaru (9p), Niculcea (0p), Onyejekwe (9p) - Manu (libero).

Au mai jucat: Moraru (0p), Herlea (0p), Muresan (3p), A. Chivorchian (0p).

SPANIA: Fernandez M (6 puncte) , Hernandez (17p), Aranda (6p), Sanchez (8p), Fernandez de Velasco (21p), Gonzalez (11p) - Ramirez (libero).

Au mai jucat: Mendoza (1p), Paraja (8p), Sanchez (1p), El-Ammari (0p).

Au arbitrat: Denne (Marea Britanie), Jeune (Germania).

În ultimul meci al turneului, Azerbaidjan a depăşit Macedonia fără probleme, 3:0 (14, 11, 20), urmând a disputa meciuri de baraj cu formaţia clasată pe locul 2 în grupa F a preliminariilor (Grecia, Turcia, Israel, Muntenegru).