duminică, 9 aprilie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, MASCULIN: Arcada Galați a câștigat cu 3-2 pe terenul lui Dinamo

Cel de-al 5-lea meci din acest an competițional dintre CS Dinamo București și CSM Arcada Galați s-a desfășurat la fel ca precedentele. Adică stabilirea câștigătoarei s-a amânat pentru setul 5. Campioana s-a impus cu 3:2 și devine favorită la calificarea în finală. Cealaltă semifinală din grupa locurilor 1-4, CSA Steaua - SCMU Craiova, se dispută astăzi (duminică, 8 aprilie), de la ora 15.00, la București. Meciul este transmis de TVR 3. (Foto: CS Dinamo / Text: Maria Valentin Burlacu)

Primul set al meciului de la București a început cu oaspeții în prim-plan. Arcada a condus (1-2, 2-4, 3-5, 6-7, 7-8, 8-9, 9-10). La mijlocul setului, Dinamo a reușit desprinderea (15-12) și a scăpat în câștigătoare deși formația moldavă a salvat 3 mingi de set (25-19).

Setul 2 a debutat ca și precedentul, doar că de data aceasta Arcada a reușit să se detașeze de adversara ei (6-11). Și deși Dinamo a izbutit să se apropie periculos (21-24), campioana a concretizat prima minge de set avută (21-25).

Oaspeții au început tare și setul 3 (7-11, 9-14). Dinamo a revenit prin serii de puncte (de la 12-17 la 15-17, de la 15-19 la 18-19, de la 19-22 la 24-22). Gazdele au irosit prima minge de set, dar au concretizat-o pe următoarea prin atacul lui Bălean (25-23).

În actul nr. 4 a fost rândul lui Dinamo să se afle la conducere pe tabela de marcaj: 1-0, 2-1, 3-2, 4-3, 7-4, 8-7, 10-8, 13-9. Arcada a punctat de 6 ori la rând și a preluat conducerea (13-15). În continuare s-a jucat pe contre, cele două rivale alternând la conducere. Arcada a avut 18-19, 19-20. Dinamo a condus cu 21-20. Formația oaspete a avut o minge de primă minge de set (24-25), însă a irosit-o (25-25). A mai avut încă una (25-26), însă n-a fructificat-o nici pe aceea (26-26). A făcut-o la cea de-a treia (26-28).

În decisiv, Arcada a avut controlul tactic. Oaspeții au condus mai mereu (0-1, 1-2, 2-4, 4-5, 5-6), detașându-se decisiv la 6-11. Arcada a câștigat setul (9-15) și meciul (2:3).

„Ne așteptam la un meci greu. Ne așteptam ca echipa din Galați să-și facă bine tactica, dar am sperat să facem un meci bun și să câștigăm. Nu pot spune acum ce ne-a lipsit. În următoarele zile o să le punem cap la cap. Să vedem ce nu a ieșit bine. Și să ne pregătim pentru meciul de la Galați. Să mergem să câștigăm”

Nicolae Ghionea,

jucător la Dinamo

„Ne așteptam la un meci greu fiindcă de fiecare dată când am jucat cu Dinamo, în acest campionat, a fost 3-2. Ne așteptam să fie și acesta un meci greu. Mă bucur că am reușit să câștigăm ultimul set și să avem un avantaj pentru meciul următor, cel de acasă. În meciurile din Play-Off nu poți să spui că este vreo echipă favorită. Cred că în ultimele seturi câștigate diferența s-a făcut la serviciu. Au fost câteva serii de puncte câștigate. Ciuk, de exemplu. Când au reușit să revină și să câștige setul. Și noi în setul cinci.

Marian Bala,

jucător la Arcada

CS Dinamo București - CSM Arcada Galați 2:3 (25-19, 21-25, 25-23, 26-28, 9-15)

BUCUREȘTI (8 aprilie 2023) * Sala Polivalentă Dinamo * Spectatori: 550 * Au arbitrat: Benone Vișan și Mihai Coman

Au evoluat formațiile următoare:

CS Dinamo București: Pierre Michel Pujol (4 puncte) - Ewoud Gommans (8p), Bela Florian Bartha (4p), Gabriel Gherbeleață (16p), Bozidar Cuk (24p), Răzvan Florentin Mihalcea (9p) - Sunshuke Watanabe (libero) Au mai jucat: Christian Manuel Thondike Mejias, Nicolae Gabriel Ghionea (3p), Ignacio Sanchez Fernandez, Rareș Ionuț Bălean (9p), Daniel Alejandro Ramirz Pita (1p)

Nu au evoluat: Mario Dovale Fidalgo, Codrin Constantin Mocanu,  (libero)

Antrenor: Fernando Munoz Benitez

CS Arcada Galați: Andrija Vilimanovic (3 puncte) - Marian Iulian Bala (13p), Vasile Talpă (7p), Daniel Malescha (33p), Oskar Kjerstein Madsen (20p), Andrei Butnaru (7p) -  Vlad Alexandru Kantor (libero), Liviu Cristudor (libero)

Au mai jucat: Tudor Magdaș (1p), Andrei Mihăilescu, Kristaps Smits (1p), Marin Lescov (1p), Alexandru Rață (1p)

Nu a evoluat: Pedro Abraham Rangel Hernandez

Antrenor: Sergiu Stancu

Divizia A1 - masculin

Ediția 2022/2023

Play-Off - primele opt clasate

Se vor disputa meciuri eliminatorii, în sistemul „cel mai bun în două din trei meciuri” în sferturi de finală și în semifinale, respectiv în sistemul „cel mai bun în trei din cinci meciuri” în finală.

Semifinale

Grupa locurilor 1-4

Manșa 1

Sâmbătă, 8 aprilie

Duminică, 9 aprilie

Ora 15.00: CSA Steaua București - SCMU Craiova (TVR3)

Manșa 1

CS Rapid București - CSM Constanța 3:1 (22-25, 25-21, 25-18, 25-21)

SCM Zalău - CSM Explorări Baia Mare 3:1 (25-19, 20-25, 25-18, 25-20)