joi, 13 aprilie 2023

CUPA ROMÂNIEI 2022/2023, FEMININ, SFERTURI DE FINALĂ: CSM Târgoviște și CSM Lugoj vor participa la turneul final

Calculele hârtiei au fost respectate deși la Târgoviște se putea produce o surpriză. Echipele feminine de volei CSM Lugoj și CSM Târgoviște s-au impus și în meciurile retur cu FC Argeș (3:0 și 3:0), respectiv cu Rapid (3:1 și 3:2). Și s-au calificat astfel în Final Four-ul ediției 2022/2023 a Cupei României, care va avea loc la Pitești, în 13 și 14 mai.

Meciul de la Lugoj a fost unul fără istoric. Și deși și-au menajat unele jucătoare, gazdele s-au impus din nou cu 3:0. La Târgoviște, în schimb, calificarea s-a jucat până la ultima minge. „O partidă interzisă cardiacilor, un meci care nu a început deloc promițător pentru fetele noastre, dar care s-a încheiat cu rezultatul dorit! Primele două seturi au fost controlate de CS Rapid București, însă în al treilea set voleibalistele noastre si-au revenit, impunându-se categoric, ducând meciul până la tie-break”, s-a scris pe pagina de Facebook a echipei dâmbovițene.

În Final Four, pe lângă CSM Lugoj și CSM Târgoviște s-au mai calificat Volei Alba Blaj (3:0 și 3:0 cu CSM București) și Dinamo București (3:0 și 1:3 cu CSO Voluntari 2005).