luni, 10 aprilie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, MASCULIN: CSA Steaua a debutat cu victorie în semifinala cu SCMU Craiova

Clasată pe locul 1 la finalul sezonului regular, echipa masculină de volei CSA Steaua a debutat cu victoria în semifinala cu SCMU Craiova. Formația bucureșteană s-a impus cu 3:1 și s-a revanșat astfel și pentru eșecul din Cupa României. În cealaltă semifinală, campioana Arcada a câștigat cu 3:2 pe terenul lui CS Dinamo București.

Steaua a început meciul decisă se tranșeze rapid ostilitățile. Formația bucureșteană s-a detașat în primul set (16-7), acest avantaj fiindu-i suficient pentru a se impune (25-15). Mult mai echilibrat, actul secund a fost câștigat tot de Steaua (25-20), pentru ca în cel următor SCMU să se impună în prelungiri, după ce a salvat și o minge de meci (25-27). Mai apoi, formația roș-albastră a revenit la control și a câștigat setul 4 (25-19) și meciul (3:1).

Meciul cu numărul 2 se va disputa la Craiova, joi, 13 aprilie, la ora 15.00.

În această fază a competiției se joacă tot în sistemul „cel mai bun în doua din trei meciuri”. Cum au terminat pe locuri superioare, Steaua și Dinamo vor găzdui meciul cu numărul 3 cu Craiova, respectiv cu Galați, desigur în cazul în care va fi egalitate (1-1) după două dispute.

CSA Steaua București - SCMU Craiova 3:1 (25-15, 25-20, 25-27, 25-19)

BUCUREȘTI (9 aprilie 2023) * Sala „Mihai Viteazul” * Spectatori: 350 * Au arbitrat: Bogdan Stoica și Alexandru Prodana * Durată meci: 114 minute (22 / 26 / 34 / 32)

Au evoluat următoarele formații:

Steaua București: Robert Florin Vologa (5 puncte) - Ciprian Matei (10p), Marius Iftime (11p), Marc Major Gunning Wilson (15p), Ivan Kostic (8p), Jan Pokersnik (16p) - Nikola Lakcevic (libero)

Au mai evoluat: Mircea Paul Peța (3p), A. Aspiotis (5p)

Nu au jucat: Răzvan Iulian Baziliuc-Iordache, Wojciech Sobola, Claudiu Florentin Dumitru, Gabriel Alexandru Bontea, Marian Cristian Păun (libero)

Antrenor: Bogdan Kotnik

SCMU Craiova: Robert Viiber (6 puncte) - Vinicius Alessandro Dos Santos (19p), Robert Irinel Călin (6p), Laurențiu Lică (16p), Filip Kovacevic (9p), Ștefan Lupu (4p) - Sergio Diaconescu (libero)

Au mai evoluat: Ionuț Teleleu (1p), Dimitrije Pantic (1p), Asmir Hukicevic, Andrei Cirlogănescu

Nu au jucat: Maxon Guilherme Pereira, Andrei Nicușor Georgescu, Gabriel Viorel Dunăreanu

Antrenor: Dănuț Pascu

Divizia A1 - masculin

Ediția 2022/2023

Play-Off - primele opt clasate

Se vor disputa meciuri eliminatorii, în sistemul „cel mai bun în două din trei meciuri” în sferturi de finală și în semifinale, respectiv în sistemul „cel mai bun în trei din cinci meciuri” în finală.

Semifinale

Grupa locurilor 1-4

Manșa 1

Sâmbătă, 8 aprilie

CS Dinamo București - CSM Arcada Galați 2:3 (25-19, 21-25, 25-23, 26-28, 9-15)

Manșa 1

CS Rapid București - CSM Constanța 3:1 (22-25, 25-21, 25-18, 25-21)

SCM Zalău - CSM Explorări Baia Mare 3:1 (25-19, 20-25, 25-18, 25-20)

Joi, 9 martie 2023

CS Dinamo București - CS Știința Explorări Baia Mare 3:0 (25-13, 25-21, 25-20)

Sâmbătă, 11 martie 2023

CSM Arcada Galați - SCM Zalău 3:2 (34-36, 25-20, 25-22, 20-25, 15-13)

Duminică, 12 martie 2023

CSA Steaua București - CSM Constanța 3:1 (25-21, 23-25, 25-19, 25-17)

Marți, 14 martie 2023

SCMU Craiova - CS Rapid București 3:2 (25-23, 20-25, 25-22, 14-25, 15-12)

Manșa 2

Sâmbătă, 25 martie 2023

CS Știința Explorări Baia Mare - CS Dinamo București 0:3 (19-25, 24-26, 20-25)

CS Rapid București - SCMU Craiova 1:3 (25-15, 18-25, 29-31, 18-25)

SCM Zalău - CSM Arcada Galați 3:1 (25-19, 19-25, 32-30, 25-18)

Miercuri, 29 martie 2023

CSM Constanța - CSA Steaua București 1:3 (21-25, 19-25, 25-19, 16-25)

Manșa 3

Luni, 3 aprilie

CSM Arcada Galați - SCM Zalău 3:0

Echipele învingătoarele vor juca semifinalele în grupa locurilor 1-4, iar învinsele vor disputa semifinalele în grupa 5-8.

Semifinalele sunt programate în zilele de 8, 12 și 22 aprilie, atât în grupa 1-4, cât și în cea 5-8.

Meciurile de clasament (pentru locul 1, respectiv pentru locul 3) se vor disputa în sistemul „cel mai bun în trei din cinci meciuri”. Partidele sunt programate în 29 și 30 aprilie, 6 și 7 mai, iar meciul decisiv, în cazul în care scorul general va fi 2-2, în 13 mai.

În grupa locurilor 5-8, meciurile pentru locul 5, respectiv pentru locul 7 se vor disputa în sistemul „cel mai bun în două din trei meciuri”, în 29 aprilie, 6 mai și 13 mai.