marți, 6 ianuarie 2009

CM 2010 / M / PRELIMINARII: Adrian Gontariu, de neoprit la fileu

Echipa masculină de volei a României a dominat turneul de la Viena contând pentru faza I a preliminariilor Campionatului Mondial din 2010 (turneu final în Italia). Ea a câştigat toate cele trei meciuri: 3:2 cu Ungaria, 3:0 cu Austria şi 3:0 cu Bosnia-Herţegovina. În urma acestor rezultate, România s-a calificat în faza a doua a preliminariilor.
Anul trecut, în calificările pentru Campionatul European, naţionala masculină a pierdut toate cele şase meciuri disputate în compania Cehiei, Slovaciei şi Ucrainei, nereuşind să câştige nici măcar un set!
Cu 55 de puncte reuşite în cele trei partide (50 din atac, 4 la blocaj şi 1 din serviciu), Adrian-Radu Gontariu a fost cel mai eficace voleibalist al turneului, în timp ce Bogdan-Alexandru Olteanu (45 de puncte) a ocupat locul 4 în această ierarhie. La blocaj Sergiu Stancu a fost pe locul 2 (11 puncte prin acest procedeu), în timp ce Marius-Lucian Dascălu s-a situat pe 4 din punctul de vedere al serviciului (a izbutit 4 aşi). Pe postul de libero, dar şi din punct de vedere al preluării, Adrian-Nicolae Feher a ocupat poziţia a doua.

Iată rezultatele înregistrate în turneul de la Viena (3-5 ianuarie):

ROMÂNIA – Ungaria 3:2 (-20, 21, 17, -25, 14)
Austria – Bosnia-Herţegovina 3:0 (21, 22, 21)
Ungaria – Bosnia-Herţegovina 2:3 (21, 18, -21, -16, -11)
ROMÂNIA – Austria 0:3 (-23, -22, -20)
Bosnia-Herţegovina – ROMÂNIA 0:3 (-21, -20, -21)
Austria – Ungaria 3:0 (15, 26, 20)