sâmbătă, 3 ianuarie 2009

CM 2010 / PRELIMINARII / MASCULIN: România - Ungaria 3:2 (-20, 21, 17, -25, 14)

La Viena a început meciul România - Ungaria, contând pentru prima fază a preliminariilor Campionatului Mondial de volei, la masculin - Italia 2010.

Încercăm să vă ţinem la curent cu evoluţia scorului.

România aliniază următorul sextet: Dascălu - Began, Olteanu, Lică, Stancu, Pavel. Libero: Feher.

Primul set a fost controlat de la început de echipa Ungariei, care s-a desprins la 6-2, iar apoi a avut în permanenţă un avantaj de 2-4 puncte. Ungaria s-a impus cu 25-20. Durata setului: 29 de minute. Cel mai eficace voleibalist român în primul set a fost Bogdan Olteanu - 4 puncte (3 din atac, 1 la blocaj).

România - Ungaria 0:1

În setul 2, România a început cu acelaşi sextet. Şi de această dată, după un început mai echilibrat, Ungaria s-a desprins la 4 puncte. România a egalat la 18, însă echilibrul s-a rupt din nou în favoarea Ungariei. Din nou egalitate: 21-21. Si trecem în avantaj: 24-21! Set câştigat de România: 25-21. Durată set: 29 de minute.

România - Ungaria 1:1

Stelian Moculescu a apelat la aceeaşi jucători: Dascălu - Began, Olteanu, Lică, Stancu, Pavel. Libero: Feher. România conduce cu 4-1, apoi cu 8-4. Este primul set care începe bine pentru echipa noastră. Jocul României s-a ameliorat din mers. Se greşeşte mult mai puţin decât în primul set. România s-a desprins la 6 puncte (13-7). În mod normal, acest set va fi câştigat. Au intrat Borota şi Gontariu. România s-a impus cu 25-17. Durată set: 28 de minute. Bogdan Olteanu rămâne cel mai eficace jucător român, cu 16 puncte (14 din atac şi 2 la blocaj).

România - Ungaria 2:1

Setul 4 găseşte următorii jucători români pe teren: Dascălu - Began, Olteanu, Borota, Gontariu, Stancu. Libero: Feher. Debut echilibrat de set: 1-1, 2-2, 3-3.Ungaria trece la conducere, de la 4-5 la 7-5. La mijlocul setului, tricolorii revin în avantaj (14-11). România conduce cu 20-17, fiind la 5 mingi de victorie. Relaxare prematură şi 20-19... Final de set aprins: 23-23.Minge de set pentru Ungaria: 23-24.Salvată, din fericire (24-24).Alta minge de set pentru Ungaria (24-25). Punctăm din nou pe primire.Ungaria a câştigat setul (27-25). Durată set: 31 de minute.

România - Ungaria 2:2

Sextetul României în setul 5: Dascălu - Began, Olteanu, Borota, Gontariu, Stancu. Libero: Feher. România conduce cu 3-0, însă Ungaria revine (3-2, 4-5). Ungurii preiau iniţiativa (5-6, 6-7, 7-9), însă România egalează (9-9) şi preia conducerea, profitând de erorile neforţate ale adversarilor (11-9, 12-10, 13-11, 14-11). S-a repetat situaţia din setul 4: Ungaria a egalat la 14!Minge de meci pentru România: 15-14. Victorie pentru naţionala noastră! Durată set: 20 de minute.

România - Ungaria 3:2

De remarcat că punctele echipei noastre au fost aduse din atac (58), blocaj (16), serviciu (4) şi pe erorile adversarului (33). Adversarii au făcut 28 puncte pe greşelile noastre.

Text: Marian-Valentin BURLACU / ProSPORT