sâmbătă, 3 ianuarie 2009

CM 2010 / PRELIMINARII / MASCULIN: România - Ungaria 3:2 (-20, 21, 17, -25, 14)

Echipa masculină de volei a României a debutat cu victorie la turneul de la Viena, din prima fază a preliminariilor Campionatului Mondial de volei, Italia 2010: 3:2 (-20, 21, 17, -25, 14) cu Ungaria.
Tricolorii au început meciul în următoarea formulă: Dascălu - Began, Olteanu, Lică, Stancu, Pavel, libero fiind Feher. Primul set nu a fost deloc convingător, oamenii lui Stelian Moculescu, aflat la primul meci ca antrenor al României, având probleme la blocaj. Ungaria a condus de la început (6-2), reuşind să-şi păstreze un avantaj de cel puţin două puncte şi să se impună cu 25-20.
Următoarele două acte au revenit formaţiei noastre (25-21 şi 25-17), care a reuşit să reducă numărul erorilor neforţate. În setul 4, deşi s-a aflat la cinci puncte de victorie (20-17), România a irosit foarte repede acest avantaj, cedând neaşteptat (25-27), după ce a salvat două mingi decisive. Nici în "decisiv" lucrurile n-au mers foarte bine. După 3-0 pentru România, Ungaria a revenit, preluând conducerea (5-6, 6-7, 7-9). Cu Bogdan Olteanu de nestăvilit la fileu, tricolorii au egalat la 9 şi au dat senzaţia că s-au distanţat decisiv: 14-11. N-a fost însă aşa, ungurii egalând! Nu s-a mai repetat situaţia din setul anterior. România a câştigat setul cu 16-14 şi, totodată, partida (3:2).
Mâine, la 21:15, echipa noastră va înfrunta Austria.
ROMÂNIA - UNGARIA 3:2 (20-25, 25-21, 25-17, 25-27, 16-14) VIENA (3 ianuarie 2009). Atac: 58-59. Blocaj: 16-11. Puncte din serviciu: 4-6. Erori neforţate: 28-33.
ROMÂNIA: Lucian Marius Dascălu (2p) - Radu Began (6p), Bogdan Olteanu (26p), Laurenţiu Lică (cpt. / 4p), Sergiu Stancu (9p), Dragoş-Cristian Pavel (4p).
Libero: Adrian-Nicolae Feher.
Au mai jucat: Dan Borota (8p), Adrian-Radu Gontariu (19p).
Antrenor: Stelian Moculescu
UNGARIA: Ivan Laszczik (3p) - Peter Veres (16p), Zoltan Kovacs (14p), Joszef Nagy (12p), David Szabo (18p), Zoltan Mozer (cpt / 4p).
Libero: David Molnar.
Au mai jucat: Miklos Toronyai, Szabolcs Nemeth (9p).
Antrenor: Sandor Kantor