luni, 27 octombrie 2008

TELEGRAF: Voleibalistele constănţene au picat un nou test important

Cu toate că în această vară CS Volei 2004 Tomis Constanţa a înregistrat cea mai importantă campanie de achiziţii din istoria sa, elevele lui Aleksandar Boskovic au picat duminică, la Iaşi, şi cel de-al doilea test important din campionat, după cel de la Bacău. Etapa a 5-a a Diviziei A1 la volei feminin s-a încheiat cu o înfrîngere pentru formaţia constănţeană, care a cedat, cu 2-3, în duelul cu Penicilina Iaşi. Voleibalistele constănţene au început slab partida, cedînd primul set cu 20-25, dar şi-au revenit în al doilea parţial, pe care l-au cîştigat cu 25-22. Greşelile la preluare şi suprasolicitarea Sherisei Livingston, cea mai jucată voleibalistă de către coordonatoarea Maja Simanic, au adus Penicilina Iaşi din nou în avantaj, după 25-23 în al treilea set. Şi setul patru a fost unul echilibrat, constănţencele trimiţînd meciul în decisiv după 28-26. Gazdele au condus în ultimul set cu 11-8, Tomisul a egalat situaţia pe tabela de marcaj, 11-11, însă nu a mai avut forţa să se impună, cedînd cu 13-15. “A fost un meci mai greu decît ne aşteptam. Ne-am făcut singuri viaţa grea, dînd nenumărate puncte cadou echipei gazde”, a spus Aleksandar Boskovic. Au evoluat - Penicilina (antrenor Daniel Banu): Pavlova - Ivanyuschina, T. Popa, Ionescu, Nicolau, Koleva şi Andreea Căţcoan (libero); CSV 2004 Tomis (antrenor Aleksandar Boskovic): Simanic - Livingston, Gavrilescu, Ciobanu, Radostina-Chiţigoi, Mahon şi Pristavu - libero; au mai jucat: Vîlcu, Bobi şi Necula.

Celelalte rezultate: CSU Tg. Mureş - CSU Metal Galaţi 0-3; Ştiinţa Bacău - Dacia Mioveni 3-0; CSM Sibiu - CSM Lugoj 1-3; SCM U. Craiova - Rapid Bucureşti 3-0; Unic Piatra Neamţ - Dinamo Bucureşti 3-1..