luni, 27 octombrie 2008

VIAŢA LIBERĂ (GALAŢI): Cinci din cinci

Campioanele de la CSU Metal Galaţi au bifat încă un succes în campionat: 3:0 cu CSU Medicina Tg. Mureş

Echipa antrenorului Zoran Terzici îşi respectă blazonul. Sâmbătă a întâlnit, pe teren propriu, formaţia târgumureşeană CSU Medicina. Conform aşteptărilor, fetele noastre nu au avut probleme nici de această dată, dominând jocul sub toate aspectele. Evident, şi victoria a fost de partea lor: 3:0 (14, 18, 28). Este cel de al cincilea succes dobândit în acest sezon, victorie care o menţine pe locul întâi în clasamentul primului eşalon. Cel mai animat set a fost cel de al treilea, în care oaspetele şi au arătat... îndrăzneala. Ele au avut două mingi de set: 25 24 şi 26 25, însă ambele tentative au fost dejucat de gălăţence.

Din păcate, la ultima minge jucată pe fileu, croata Katarina Barun a suferit o gravă şi nedorită accidentare, care o va ţine multă vreme pe tuşă. Au arbitrat Gh. Popescu şi Alex. Prodană, din Bucureşti, formaţiile:

CSU METAL: Frauke Dirickx, Katarina Barun, Nneka Onyejekwe, Alida Marcovici, Ivana Djerisilo, Brizitka Molnar - Mariya Filipova (libero).

Au mai jucat: Alina Albu şi Daiana Mureşan.

CSU MEDICINA: Roxana Ivanov, Cristina Zamfir, Stanya Maletici, Branka Nikici, Orsolya Bartochz, Schannon Toregrosa - Andreea Dimeny (libero).

Au mai jucat: Ramona Breban, Anca Bunea şi Adina Salaoru.

În următorul meci (sâmbătă, 1 noiembrie), fetele noastre vor întâlni în derbiul campionatului formaţia bucureşteană Dinamo.

* Iată şi celelalte rezultate înregistrate în această etapă: CSM Sibiu – CSM Lugoj 1 3, Ştiinţa Bacău – Dacia Mioveni 3 0, Unic Piatra Neamţ – Dinamo Bucureşti 3 1, SCMU Craiova – Rapid Bucureşti 3 0; meciul Penicilina Iaşi – CSV Tomis Constanţa s a încheiat cu o mică surpriză – moldovencele câştigând cu 3 2.

* În ultimele zile ale săptămânii trecute, CSU Metal a susţinut şi trei meciuri de verificare într un context internaţional. Parteneră a fost echipa sârbă Portar 064 Belgrad. Gălăţencele s au impus de fiecare dată: 3 0, 3 1 şi 3 2. Cele trei confruntări au constituit, pentru ambele grupări, ultimele verificări în vederea participării în Liga Campionilor, care vor avea loc la începutul lunii viitoare.

Studenţii au câştigat în Capitală

În cea de a V a etapă a Diviziei A2 de volei, echipa masculină a CSU Galaţi a jucat în deplasare, cu Niro Guard Bucureşti. După o partidă disputată (2 0 pentru Galaţi şi 2 2), gălăţenii s au impus la scorul de 3 2. În setul decisiv elevii antrenorului Valerică Jugănaru au câştigat cu 15 13. Gălăţenii au acumulat trei victorii şi două înfrângeri.

Învingătorii au jucat în formula: Lazăr, Caşvan, Todaşcă, Ganea, Chicu, Palade - Ţârlea (libero). Au mai jucat Manole şi Martinovici.

În următorul meci (sâmbătă, 1 noiembrie), CSU va juca acasă, cu Videoclip Ploieşti.

*Fetele de la CSU (antrenor Ileana Berdilă) au evoluat tot în Capitală, în compania fostei prim divizionare IOR. Întâlnirea s a disputat sub semnul echilibrului, bucureştencele impunându se, la limită, cu 3 2. În setul decisiv, mai experimentata echipă din Capitală s a impus cu 15 10.

A arbitrat un cuplu constănţean: Daniel Mihăilă - Lucian Stănia.

CSU a evoluat în alcătuirea: Ioana Ştefu, Daniela Boguţă, Ana Maria Berdilă, Alexandra Irimia, Irina Enciu, Georgiana Angheluţă - Mirela Bobaru (libero). Au mai jucat Bianca Rusu şi Livia Lupoae.

Următorul meci va avea loc peste două săptămâni, în deplasare, la Provolei Botoşani.