vineri, 20 ianuarie 2023

CE U17, MASCULIN, PRELIMINARII: România a pierdut meciul cu Finlanda deși a avut 2:0 la seturi

Reprezentativa masculină U17 a României a suferit o înfrângere dramatică în primul meci din turneul zonal de calificare la Campionatului European. Naționala noastră a pierdut (2:3) cu Finlanda după 98 de minute. Astăzi (vineri, 20 ianuarie), la ora 20.00, tricolorii mici vor înfrunta Bulgaria, gazda întrecerii. (Foto: CEV)

Echipa României a început bine meciul, fiind la conducere mai tot timpul în primul set (8-6, 16-8, 21-11), pe care l-a câștigat clar, 25-16. În următorul act, naționala noastră a revenit după ce a fost condusă (6-8), trecând în avantaj (16-14, 21-20) și impunându-se cu 25-23. În următoarele seturi, tricolorii n-au mai izbutit să se concentreze, cedându-le pe toate (12-25, 16-25, 20-15). De menționat că în această perioadă România nu s-a aflat decât o singură dată în avantaj pe tabela de marcaj, 1-0 în setul 5!

Autor a 11 puncte, Ștefan Cătălin a fost cel mai eficient jucător al echipei noastre, care va avea un meci greu cu Bulgaria.

România a folosit următorul sextet de start: Mihai Alexandru Petculescu (5 puncte) - Patrick George Verdeș (10p), Vlad Gabriel Alecu (9p), Robert Zamoșteanu (6p), Liviu Ștefan Cătălin (11p), Sergiu Ioan Filip (4p) - Dragoș Crișan (libero)

Au mai jucat: Robert Matei Păucescu, David Andrei Stan Gagyi Palffy, Ioan Verciuc (4p), Dorin Andrei Grigore (libero)

Nu au jucat: Alexandru Mihail Oprea, Ioan Sovan, Vlad Andrei Cumpănașu

Antrenor: Răzvan Parpală