joi, 19 ianuarie 2023

CHALLENGE CUP 2022/2023, FEMININ: CSM Lugoj s-a calificat fără probleme în sferturile de finală!

Echipa feminină de volei CSM Lugoj s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale ediției 2022/2023 a Cupei Challenge. Victorioasă în tur cu 3:0, gruparea bănățeană a repetat succesul și pe teren propriu în disputa cu formaţia portugheză Kairos Ponta Delgada. În aceeași fază a competiției, Rapid Bucureşti a câștigat cu 3:2 meciul cu FC Porto, însă s-a înclinat (11-15) în „setul de aur”. (Foto: CEV)

Meciul a fost ceva mai echilibrat în a doua sa jumătate. CSM Lugoj s-a impus cu 25-14 în primul set, ceea ce i-a asigurat calificarea. În următoarele două acte, și pe fondul unui joc mai relaxat al reprezentantei României în această competiție, gruparea lusitană a ridicat mai multe probleme. Totuși, CSM Lugoj s-a impus cu 25-22 și 28-26.

Calificarea bănățencelor este de necontestat, iar statistica partidei o dovedește. Ele au fost superioare adversarelor la blocaje punctate (11-8) și la numărul de ași (7-6), în timp ce la erorile încheiate cu punct a stat mai bine: 32-33.

Și în plan individual jucătoarele de la CSM Lugoj au avut cifre mai bune. Cea mai eficientă jucătoare a meciului a fost Ramona Adelina Rus, care a izbutit 13 puncte. Ea a fost urmată la acest capitol de argentinianca Irene Verasio (10p) și de brazilianca Mariana Dantas Ferraz (9p).

În atac, Rus a reușit 10 puncte, fiind secundată de Dantas Ferraz (8p) și de Simina Străchinescu (7p). La blocaj s-a evidențiat portugheza Katia Helena Oliveira (3p), urmată de Roxana Daiana Roman (3p) și Veronika Bezhandolska (2p). Cele mai multe puncte din serviciu, câte două, au izbutit Verasio, Georgiana Popa și Bezhandolska. În sfârșit, la recepție a impresionat brazilianca Maria Cecilia de Paula (8), urmată de Georgiana Popa (5) și Rus (5).

CSM Lugoj - Kairos Ponta Delgada 3:0 (25-14, 25-22, 28-26)

LUGOJ (18 ianuarie 2023). Sala: Ioan Kunst Ghermănescu. Spectatori: 850. Au arbitrat: Mikheil Guniava (Georgia) și Eleni Daniilidou (Grecia). Durată meci: 79 de minute (21 / 27 / 31)

Evoluția scorului pe seturi:

Setul 1: 1-0, 3-1, 5-2, 7-3, 11-4, 12-6, 16-7, 17-8, 19-10, 19-13, 21-13, 25-14

Setul 2: 3-0, 5-1, 9-2, 10-5, 12-8, 14-10, 15-14, 18-15, 18-18, 19-19, 22-19, 22-21, 25-22

Setul 3: 2-0, 2-4, 4-4, 4-6, 6-7, 7-9, 8-10, 11-10, 11-12, 12-13, 15-13, 16-17, 17-18, 20-19, 21-20, 21-23, 23-24, 25-26, 28-26

Au evoluat formațiile:

CSM Lugoj: Tanja Grbic (1 punct) - Elizaveta Ruban (8p), Veronika Bezhandolska (6p), Aliona Martiniuc (8p), Ramona Adelina Rus (13p), Roxana Daiana Roman (7p) - Adriana Mădălina Popa (libero)

Au mai jucat: Georgiana Popa (8p), Simina Străchinescu (7p),  Marina Elena Anghelache

Nu au jucat: Andreea Maria Gemănariu, Silvija Popovic (libero)

Antrenor: Ugljesa Segrt

Kairos Ponta Delgada: Cali Tori Thompson (2 puncte) - Irene Verasio (10p), Mariana Dantas Ferraz (9p), Julia Coelho Queiroz, Maria Cecilia De Paula (5p), Katia Helena Oliveira (8p) - Joseline Landeros Palacios (libero)

Au mai evoluat: Isabella Jade Noble (2p), Brenda Graff (3p), Elizabeth Jan Reich (4p)

Nu a jucat: Jutta Riikonen

Antrenor: Joao Carronha