miercuri, 11 ianuarie 2023

VOLEI / LIGA CAMPIONILOR 2022/2023, FEMININ: Volei Alba Blaj a obținut prima victorie din această ediție a competiției

Echipa feminină Volei Alba Blaj a obţinut marţi, 10 ianuarie, prima victorie în Grupa B a ediției 2022/2023 a Ligii Campionilor. Gruparea transilvană s-a impus cu 3:0, în deplasare, în fața formaţiei Prometey Dnipro (Ucraina). Confruntarea a contat pentru etapa a 3-a.  Victoriia Russu a fost desemnată MVP-ul partidei. Cealaltă partidă a etapei se dispută joi, 12 ianuarie: Vero Volley Milano - Volero Le Cannet. (Foto: CEV)

Găzduită de localitatea cehă Kutna Hora, disputa a durat 77 de minute și a fost controlată tactiv de echipa pregătită de Stevan Ljubicic. Volei Alba Blaj a debutat tare în meci, reușind desprinderea la jumătatea acestuia după șapte puncte consecutive, cea mai mare diferență în acest parțial fiind de 11 puncte (15-25). În actul următor, după un început bun al campioanei României, ucrainencele au revenit de la 1-5 și au condus cu 6-5. Stevan Ljubicic a cerut timp de odihnă, iar elevele sale au revenit la conducere. Și, deși gazdele s-au apropiat la un singur punct pe final, gruparea transilvană s-a impus fără emoții (22-25). Ultimul set a semănat cu al doilea, însă de data aceasta Volei Alba Blaj a menținut o diferență de trei-patru puncte până la final (21-25).

Volei Alba Blaj a dominat clar la serviciu (7-1 la ași), Victoriia Russu și Jovana Kocic reușind câte 3 ași. De asemenea, campioana României a fost superioară și la blocaj: 6-2 blocaje câștigătoare. Desemnată MVP-ul partidei, Victoriia Russu a încheiat meciul cu cele mai multe puncte din echipa noastră (14), bariera de 10 puncte fiind depășită și de alte trei „blăjence”: Gergana Dimitrova (13), Bojana Milenković (12) și Jovana Kocić (12). De la SC Prometey Dnipro s-au remarcat, în plan ofensiv, Yevheniia Khober (15 puncte) și Oleksandra Milenko (13 puncte).

Volei Alba Blaj ocupă locul 2 în clasamentul provizoriu al grupei, cu patru puncte. În etapa următoare, gruparea transilvană va întâlni în Italia, pe Vero Volley Milano, miercuri 18 ianuarie, de la ora 21.00. Campioana României va susține ultimele două partide ale grupei la Târgu Mureș, unde va primi vizita echipelor Volero Le Cannet (1 februarie, la ora 19.00) și SC Prometey Dnipro (8 februarie, la ora 19.00).

Cealaltă partidă a etapei se dispută joi, 12 ianuarie: Vero Volley Milano - Volero Le Cannet.

În Grupa E a competiţiei evoluează CSM Târgovişte, debutantă în Liga Campionilor.

SC Prometey Dnipro – Volei Alba Blaj 0:3 (15-25, 22-25, 21-25)

KUTNA HORA (10 ianuarie 2023). Sala „Klimeska”. Spectatori: 150. Au arbitrat: Peter Szabo și Christophe Lecourt. Durata partidei: 77 de minute (22 / 28 / 27).

Evoluția scorului

Setul 1: 0-2, 3-5, 4-8, 8-10, 11-13, 11-19, 12-20, 12-23, 15-25

Setul 2: 0-2, 1-5, 6-5, 7-8, 9-10, 10-12, 12-12, 13-17, 15-20, 18-20, 20-21, 22-25

Setul 3: 0-2, 4-4, 6-4, 6-6, 11-9, 11-12, 13-12, 14-17, 16-17, 16-19, 17-21, 20-23, 21-25

Au evoluat următoarele echipe:

SC Prometey Dnipro: Daria Velykokon - Oleksandra Milenko (13 puncte), Mirta Velikonia Grbac (2p), Viktoriia Danchak (9p), Yevheniia Khober (15p), Svitlana Dorsman (8p) - Krystyna Niemtseva (libero).

Au mai jucat: Anastasiya Karasova, Anna Artyshuk (1p), Anastasiia Maievska.

Antrenor: Ivan Petko

Volei Alba Blaj: Slađana Mirkovic (6 puncte) - Bojana Milenkovic (12p), Jovana Kocic (12p), Victoriia Russu (14p), Gergana Dimitrova (13p), Raisa Ioan (4p) - Andreea Ispas (libero), Andra Cojocaru (libero).

Nu au jucat: Georgiana Faleș, Iarina-Luana Axinte, Andrea Kossanyiova, Sladjana Ninkovic, Jovana Cirkovic și Nicole Kaitlyn Hord.

Antrenor: Stevan Ljubicic

Grupa B

Meciuri disputate

7 decembrie 2022

Vero Volley Milano - SC Prometey Dnipro 3:0 (17, 20, 21)

Volero Le Cannet - Volei Alba Blaj 3:2 (23, -18, -23, 21, 7)

20 decembrie 2022

SC Prometey Dnipro - Volero Le Cannet 3:2 (-24, -17, 14, 15, 10)

21 decembrie 2023

Volei Alba Blaj - Vero Volley Milano 1:3 (20, -16, -21, -21)

10 ianuarie 2023

SC Prometey Dnipro - Volei Alba Blaj 0:3 (-15, -22, -21)

Clasament

1. Vero Volley Milano 6 puncte (2 meciuri)

2. Volei Alba Blaj 4 puncte (3 meciuri)

3. Volero Le Cannet 3 puncte (2 meciuri)

4. SC Prometey Dnipro 2 puncte (3 meciuri)

Se acordă următorul punctaj: 3 puncte - victorie cu 3:0 sau 3:1, 2 puncte - victorie cu 3:2, 1 punct - eșec cu 1:3, 0 puncte - eșec cu 0:3