joi, 26 ianuarie 2023

CHALLENGE CUP 2022/2023, MASCULIN: Steaua încearcă să treacă de Olympiakos Pireu

Învinsă în Grecia (1:3), acum două săptămâni, echipa masculină de volei Steaua București înfruntă, astăzi (joi, 26 ianuarie), de la ora 18.00, în sala „Mihai Viteazul”, pe Olympiakos Pireu. Meciul contează ca retur din sferturile de finală ale ediției 2022/2023 a Cupei Challenge. (Foto: CEV)

Pentru a se califica în semifinale, Steaua trebuie să se impună cu 3:0 sau cu 3:1, iar apoi să câștige și ”setul de aur”.

În tur, la Pireu, bucureștenii au început bine meciul și au câștigat setul 1 cu 25-23 după 27 de minute de joc. În următoarele, însă, grecii s-au dovedit a fi mult mai buni și au pus punct final partide: 25-16 (22 de minute), 25-16 (23 de minute) și 25-19 (24 de minute).

Atunci au evoluat următoarele formații:

Olympiakos Pireu: Dragan Travica (4 puncte) - Rafail Koumentakis (1p), Dimosthenis Linardos (2p), Toncek Stern (20p), Salvador Hidalgo Oliva (19p), Alen Pajenk (15p) - Dimitros Tziavras (libero), Chrisostomos Koltsiakis (libero)

Au mai jucat: Anestis Dalakouras (4 puncte), Gustavo Guazzelli Bonatto (5p), Nikolaos Papangelopoulos

Nu au jucat: Spyridon Chandrinos, Nikos Zoupani, Apostolos Petsias

Antrenor: Antonios Vourderis

Steaua București: Ivan Kostic (3 puncte) - Jan Pokersnik (9p), Robert Florin Vologa (2p), Ciprian Matei (19p), Mircea Paul Peța (9p), Marc Major Gunning Wilson (5p) - Nikola Lakcevic (libero)

Au mai evoluat: Wojciech Sobola (3p), Claudiu Dumitru, Marius Iftime (1p), Gabriel Alexandru Bontea (1p)

Nu a jucat: Marian Cristian Păun (libero)

Meciul este transmis în direct pe canalul de Youtube Steaua TV.