miercuri, 8 februarie 2023

CHALLENGE CUP 2022/2023, FEMININ: CSM Lugoj s-a calificat fără probleme în semifinale

Echipa feminină de volei CSM Lugoj s-a calificat, astăzi (miercuri, 8 februarie), în semifinalele ediției 2022/2023 a Challenge Cup. Gruparea bănățeană a câștigat cu 3:1, pe teren propriu, meciul cu formaţia belgiană Asterix Avo Beveren. CSM Lugoj se impusese cu 3:2 și în manşa tur din sferturile de finală ale competiţiei. (Foto: CEV)

Formația bănățeană a început cu ceva trac partida și a cedat primul set, 21-25. Mai apoi, însă, lugojencele au luptat pentru fiecare minge și au câștigat următoarele trei acte și meciul: 25-23, 25-21, 25-21. În tur, CSM Lugoj s-a impus cu 3:2 (26-24, 19-25, 25-21, 16-25, 15-12).

În precedentele faze ale competiției, CSM Lugoj a înregistrat următoarele rezultate: 2:3 și 3:1 cu PTT Spor Kulubu (Turcia) și 3:0 și 3:0 cu Kairos Ponta Delgada (Portugalia).

În semifinale, CSM Lugoj ar putea întâlni pe FC Porto, care a eliminat pe Rapid București în optimile de finală (3:2, 2:3 și 15-10 în setul de aur).

Gruparea lusitană înfruntă pe Jedinstvo Stara Pazova (Serbia) în sferturile de finală. În prima manșă, formația sârbă s-a impus pe propriul teren cu 3:0 (25-18, 25-23, 27-25). În celelalte sferturi de finală s-au înregistrat următoarele rezultate: VfB Suhl Thuringen (Germania) - VK Prostejov (Cehia) 3:1 (25-19, 18-25, 25-18, 25-22) și Sliedrecht Sport (Țările de Jos) - Reale Mutua Fenera Chieri (Italia) 0:3 (18-25, 16-25, 18-25).

În ediția trecută a competiției, CSM Lugoj a atins sferturile de finală, față în care s-a înclinat la mare luptă (2:3 și 2:3) în fața formației turce Aydın Büyükşehir Belediyespor.