miercuri, 15 februarie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, FEMININ: Rapid și Dinamo au obținut victorii importante care le mențin în lupta pentru podium

Meciurile de astăzi (miercuri, 15 februarie), din runda cu numărul 18 a Diviziei A1 feminine de volei, s-au încheiat cu victorii ale favoritelor. Excepție face poate meciul din Giulești, acolo unde Rapid s-a impus cu 3:1 în fața vicecampioanei, CSM Târgoviște. Nu trebuie, însă, uitat că giuleștencele le-au depășit recent și pe dinamoviste, de asemenea pretendente ale unui loc pe podium. (Text și foto: Marian-Valentin Burlacu)

Meciul din Giulești a fost palpitant. În primul set, cele două formații au alternat la conducere, însă niciuna n-a izbutit să se detașeze. Abia în ultima parte a acestui act Rapid a izbutit să se desprindă la două puncte, 21-19, revenind de la 18-19. Oaspetele au punctat, însă n-au izbutit să salveze setul care a revenit giuleștencelor (25-20).

Actul secund a avut o derulare la fel de interesantă. Rapid s-a desprins și a dat senzația că va câștiga la pas: 6-1, 7-3, 12-7, 17-12, 19-14, 22-15, 24-17. Și așa s-a și întâmplat deși oaspetele au salvat trei mingi de set (25-20).

Setul 3 a fost și cel mai palpitant. CSM Târgoviște a debutat tare și a condus mult timp (0-4, 3-5, 4-8, 5-10, 9-12, 11-15, 14-17, 15-19). Rapid a egalat la 19 și la 20, preluând inițiativa: 21-20, 22-21, 24-22. Doar că bucureștencele n-au izbutit să pună punct final partidei. Deși au mai avut o minge de meci la 25-24. Vicecampioana a reacționat și s-a impus cu 25-27!

În actul cu numărul 4 tot Rapid a luat un start bun: 5-2, 6-4, 8-5, 9-6, 14-7. Iar această diferență s-a dovedit a fi decisivă: 25-16.

În aceeași rundă, Dinamo a câștigat (3:0) pe terenul lui CSM București, însă nu fără probleme.