miercuri, 8 februarie 2023

LIGA CAMPIONILOR 2022/2023, FEMININ: Alba Blaj și-a asigurat participarea în sferturile de finală ale Cupei CEV

Echipa feminină Volei Alba Blaj și-a încheiat cu brio participarea în faza grupelor din ediția 2022/2023 a Ligii Campionilor. Gruparea transilvană s-a impus cu 3:1 (25-23, 25-20, 24-26, 25-16), la Tg. Mureș, în fața formației ucrainene SC Prometey Dnipro. Campioana României s-a clasat pe locul 3 în Grupa B și va continua în sferturile de finală ale Cupei CEV, unde va întâlni echipa poloneză Budowlani Lodz. (Foto: CEV)

Disputa n-a fost deloc simplă, acest aspect fiind evidențiat de rezultatele strânse înregistrate în primele trei seturi. Iar acest echilibru a fost justificat și de faptul că fiind la egalitate de victorii (câte două), cele două echipe urmăreau să o obțină pe cea de-a treia, cea care le asigura prezența în Cupa CEV (numărul de victorii a fost primul criterii de departajare, iar apoi cel al punctelor, acolo unde Blajul avea o oarecare superioritate).

Cu chiu, cu vai, campioana României a izbutit să se impună. Și au făcut-o deși în setul 3, unul în care au condus detașat, uneori și la 7 puncte, le-au permis ucrainencelor să câștige cu 26-24. Încurajate de public, jucătoarele din Blaj au strâns rândurile și au revenit în actul următor, unul încheiat la o diferență categorică, 25-16.

Cele mai eficiente jucătoare au fost Victoriia Russu (25 de puncte) și Bojana Milenkovic (24p), ultima fiind desemnată jucătoarea partidei. De la SC Prometey Dnipro s-au remarcat în plan ofensiv Oleksandra Milenko (18 puncte) și Svitlana Dorsman (15p). Un rol important în obținerea acestei victorii l-a avut Iarina Axinte, care a fost introdusă pe teren în ultimul set.

În sferturile de finală ale Cupei CEV, Volei Alba Blaj va întâlni echipa poloneză Budowlani Lodz. Meciul tur se va desfășura la Târgu Mureș, în perioada 20-22 februarie, iar returul este programat după o săptămână, în Polonia.

Volei Alba Blaj – SC Prometey Dnipro 3-1 (25-23, 25-20, 24-26, 25-16)

TG. MUREȘ (8 februarie 2023). Au arbitrat: Ksenija Jurkovic (Croația) și Igor Porvaznik (Slovacia).

Evoluția scorului pe seturi:

Set 1: 0-1, 4-1, 5-3, 7-5, 10-5, 13-7, 15-10, 18-15, 20-15, 23-22, 25-23

Set 2: 2-1, 2-4, 6-4, 7-5, 9-11, 12-11, 15-14, 17-14, 20-17, 22-20, 25-20

Set 3: 5-2, 10-5, 13-6, 14-10, 17-12, 17-15, 21-18, 21-20, 23-23, 24-23, 24-26

Set 4: 5-0, 7-1, 10-4, 13-10, 15-11, 20-13, 23-15, 25-16

Au evoluat următoarele formații:

Volei Alba Blaj: Slađana Mirkovic (2 puncte) - Bojana Milenkovic (24p), Jovana Kocic (7p), Victoriia Russu (25p), Gergana Dimitrova (7p), Kaitlyn Hord (9p) - Andreea Ispas (libero), Andra Cojocaru (libero)

Au mai jucat: Raisa Ioan, Andrea Kossanyiova, Iarina Axinte (1p)

Antrenor: Stevan Ljubicic

SC Prometey Dnipro: Daria Velykokon (2 puncte) - Oleksandra Milenko (18p), Svitlana Dorsman (15p), Viktoriia Danchak (8p), Yevheniia Khober (10p), Mirta Velikonia Grbac (6p) – Krystyna Niemtseva (libero)

7 decembrie 2022

Vero Volley Milano - SC Prometey Dnipro 3:0 (17, 20, 21)

Volero Le Cannet - Volei Alba Blaj 3:2 (23, -18, -23, 21, 7)

20 decembrie 2022

SC Prometey Dnipro - Volero Le Cannet 3:2 (-24, -17, 14, 15, 10)

21 decembrie 2023

Volei Alba Blaj - Vero Volley Milano 1:3 (20, -16, -21, -21)

10 ianuarie 2023

SC Prometey Dnipro - Volei Alba Blaj 0:3 (-15, -22, -21)

12 ianuarie 2023

Volero Le Cannet - Vero Volley Milano 3:2 (-23, 20, -14, 15, 6)

18 ianuarie 2023

Vero Volley Milano - Volei Alba Blaj 3:0 (16, 18, 16)

Volero Le Cannet - SC Prometey Dnipro 3:0 (15, 22, 22)

31 ianuarie 2023

SC Prometey Dnipro - Vero Volley Milano 1:3 (19-25, 18-25, 26-24, 14-25)

1 februarie 2023

Volei Alba Blaj - Volero Le Cannet 1:3 (15-25, 20-25, 25-22, 25-27)

8 februarie 2023

Volei Alba Blaj - SC Prometey Dnipro 3:1 (25-23, 25-20, 24-26, 25-16)

Vero Volley Milano - Volero Le Cannet 3:1 (23-25, 26-24, 25-18, 25-15)

Clasament

1. Vero Volley Milano 16 puncte (6 meciuri)

2. Volero Le Cannet 11 puncte (6 meciuri)

3. Volei Alba Blaj 7 puncte (6 meciuri)

4. SC Prometey Dnipro 2 puncte (6 meciuri)

Se acordă următorul punctaj: 3 puncte - victorie cu 3:0 sau 3:1, 2 puncte - victorie cu 3:2, 1 punct - eșec cu 2:3, 0 puncte - eșec cu 0:3