joi, 16 februarie 2023

CUPA ROMÂNIEI 2023, MASCULIN: Dinamo s-a impus și la Zalău și va juca în Final Four

Echipa masculină de volei Dinamo București este ultima calificată în Final Four-ul ediției 2023 a Cupei României. Victorioasă în tur cu 3:0, formația din Capitală s-a impus cu 3:2 și în returul confruntării cu CSM Zalău. Turneul final al competiției va avea loc la Brașov, în 18 și 19 martie. Alături de Dinamo, se vor lupta pentru trofeu Arcada Galați, CSA Steaua București și SCMU Craiova. (Foto: Dinamo Volei Masculin)

Dinamo a început bine partida de la Zalău. Și grație determinării formația bucureșteană a câștigat primul set cu 25-15, asigurându-și astfel calificarea în faza finală a competiției. Cu toate că nu mai exista miză, partida a fost disputată în continuare, în joc fiind orgoliul celor două formații. Dinamo a avut câștig de cauză cu 3:2 (25-15, 26-28, 23-25, 25-21, 15-12).

Autor a 21 de puncte, Oleksandr Buzduhan a fost cel mai eficient jucător al meciului. De la Dinamo, cel mai bun realizator a fost Cuk Bozidar, cu 19 puncte.

Turneul final al Cupei României se va desfășura în 18 și 19 martie, la Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași” din Brașov. Pe 17 martie sunt programate antrenamentele oficiale.