duminică, 12 februarie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, FEMININ: Dinamo și-a revenit și a câștigat la mare luptă cu Voluntari

Învinsă în precedentele meciuri de CSM Târgoviște și Rapid, echipa feminină de volei Dinamo București a reușit să revină și să se impună la mare luptă (3:1), sâmbătă, 11 februarie, în partida de pe teren propriu cu CSO Voluntari. Astfel formația alb-roșie și-a păstrat locul 3 în clasament, loc amenințat chiar de gruparea ilfoveană. În aceeași rundă cu numărul 17, favoritele s-au impus pe linie.

Meciul din sala Dinamo a început într-o notă de echilibru. În primul set, cele două formații au mers umăr la umăr până la 15-15. Moment în care Dinamo a dat senzația că s-a desprins decisiv, 20-15. N-a fost așa fiindcă formația din Voluntari a avut puterea să egaleze la 21. Situația s-a repetat la 22 și 23. În acel moment și-a intrat în rol Beta Dumancic, care a adus cele două puncte izbăvitoare, primul dintr-un atac, celălalt dintr-un blocaj (25-23).

Setul următor s-a derulat cam după același scenariu. După ce rivalele au alternat la conducere, Dinamo s-a desprins la 14-10. Însă CSO Voluntari a revenit și a egalat la 15. Formația oaspete a preluat inițiativa și a izbutit chiar o desprindere pe tabela de scor: 19-17. Formația vizitatoare n-a știut să profite de situație. Așa că iarăși s-au consemnat mai multe egalități: 19-19, 20-20, 21-21. CSO Voluntari n-a profitat nici când a avut 25-24. Dinamo a punctat prin Gabriela Dan (25-25, 26-25), iar lovitura decisivă a dat-o Mirela Shahpazova, care a punctat direct din serviciu (27-25). Actul cu numărul 3 a obligat formația din Voluntari să revină în meci. Și a reușit-o, însă cu multă dificultate. În prima parte a setului, gruparea ilfoveană s-a desprins (6-9, 8-11), însă nu decisiv. Dinamo a revenit și a preluat conducerea: 16-13, 18-14, 20-16, 21-18. Se părea că meciul se îndreaptă spre final, dar nu a fost așa. Voleibalistele din Voluntari au făcut cinci puncte la rând și au trecut în avantaj (21-23). Dinamo a egalat la 23, în ultimele două minge au aparținut oaspetelor (23-25).

Încurajată de acest final de set câștigător, formația vizitatoare a început bine actul cu numărul 4. Și s-a aflat la conducere până spre final (2-4, 4-6, 5-8, 7-10, 9-11, 11-14, 12-16, 15-18, 18-20, 19-21, 20-22, 21-24). Dar deși a avut trei mingi de set le-a ratat pe toate! Mai mult decât atât, Dinamo a punctat la rând și a câștigat setul (26-24) și, totodată, meciul.

CS Dinamo București - CSO Voluntari 2005 3:1 (25-23, 27-25, 23-25, 26-24)

Au evoluat următoarele formații:

Dinamo București: Mirela Shahpazova (4 puncte) - Gabriela Florina Dan (13p), Nathalie Lemmens (12p), Jelena Vulin (23p), Ana Cristina Miron (17p), Beta Dumancic (10p) - Silva Tassia Sthael Teodoro (libero)

Au mai evoluat: Ana-Marisa Radu (1p), Milica Tasic, Adina Maria Roșca, Dalia Vîrlan, Mihaela Pamfil (libero)

Nu a jucat: Bianca Guceanu

Antrenor: Milos Gavrilovic

CSO Voluntari: Alexandra Alice Kapelovies (1 punct) - Eli Uattara (21p), Nneka Obiamaka Onyejekwe (7p), Djana Vukovic (24p), Silvana Velkova Chausheva (18p), MKaela Shanice White (7p) - Diana Vereș (libero)

Au mai jucat: Sânziana Ioana Motroc, Elizabeth Vicet Campos, Alexandra Iuliana Babas, Irina Kosinski (libero)

Nu a jucat: Milena Koprivica, Adriana Alexandru