joi, 13 noiembrie 2008

CUPE EUROPENE: Ştiinţa Bacău a câştigat şi la Bratislava

Dintre echipele româneşti de volei care au jucat ieri (miercuri) meciuri în cupele europene doar Ştiinţa Bacău a reuşit să iasă de pe teren învingătoare. Participantă la Cupa CEV (16-imi), trupa lui Florin Grapă a câştigat şi pe terenul lui Slovan UK Bratislava - 3:0 (19, 21, 25) - după ce reuşise un succes la fel de clar acum o săptămână, acasă (3:0 / 25-20, 25-23, 25-23). Dinamo, în schimb, a pierdut la Bucureşti, şi al doilea meci cu Zeiler Koniz (Elveţia): 2:3 (19, 22, -17, -18, -11). În primul bucureştencele se înclinaseră cu 1:3 (-17, 15, -17, -14). Ele vor continua în Challenge Cup, acolo unde s-au calificat marţi Unic Piatra Neamţ şi CSU Medicina Tg. Mureş.
La masculin, eşecuri pe linie. În Cupa CEV (16-imi), Tomis Constanţa n-a rezistat prea mult în faţa lui Hypo Tirol, cedând la Innsbruck (Austria), cu 1:3 (-20, 22, -20, -22). În tur, echipa de pe Litoral câştigase doar cu 3:2 (-18, -20, 18, 27, 19). Deznodământ previzibil în Serbia, unde LPS Piatra Neamţ a pierdut cu 0:3 (-17, -15, -16) cu Radnicki Kombank Kragujevac (în tur a fost 2:3). Conform regulamentului, Constanţa şi Piatra Neamţ vor continua în Challenge Cup, competiţie în care Dinamo n-a reuşit nici în manşa a doua să obţină măcar un set cu EA Patras, înclinându-se şi în Grecia: 0:3 (-23, -20, -19).
Dacă punem la socoteală şi meciul lui Metal Galaţi din Liga Campionilor, atunci tragem lesne concluzia că ziua de ieri a fost una nefastă, din şase echipe numai Ştiinţa Bacău izbutind să câştige ieri (miercuri).