marți, 11 noiembrie 2008

LIGA CAMPIONILOR / GRUPA C (FEMININ): Învinsa Metal-ului a câştigat în Italia!

Mare surpriză în grupa C a Ligii Campionilor de volei, la feminin. Umilită în primul meci (0:3), pe teren propriu, de Metal Galaţi, campioana Poloniei, Fakro Muszynianka Muszyna, a obţinut un succes neaşteptat în sala puternicei grupări italiene Volley Bergamo: 3:1 (-25, 20, 15, 22).
Meciul a fost controlat în totalitate de oaspete, care, dacă nu ar fi irosit două mingi de set în primul act, ar fi obţinut o victorie şi mai clară. Acţionând în sextetul de bază Belcik - Fratczak, Mirek, Pycia, Jagielo, Plchotova şi Zenik libero, Fakro a început fiecare set foarte bine, distanţându-se de prestigioasa sa adversară, câştigătoare de cinci ori a Ligii (Cupei) Campionilor în ultimii zece ani! În setul 4, Bergamo a dat senzaţia că poate echilibra situaţia de pe tabela de scor, a izbutit să egaleze şi chiar să conducă la un moment dat, 17-16, 18-17, însă polonezele n-au mai repetat erorile din debut.
Mâine, la Bucureşti, în sala Rapid, de la ora 19:00, Metal Galaţi are nevoie de victorie în faţa lui Vakifbank Gunes Istanbul (Turcia) pentru a devenit lider în grupa C. Accesul publicului este gratuit. Întâlnirea este transmisă în direct şi în exclusivitate la Sport.ro.

BERGAMO - FAKRO 1:3 (25, -20, -15, -22) BERGAMO (11 noiembrie). Palazzetto dello Sport Treveglio. Spectatori: 1.500. Arbitru principal: Johannes Van der Valden (Olanda). Arbitru secund: Peter Bajci (Slovacia). Durată meci: 101 minute (27+27+21+26).
BERGAMO: Ortolani 14, Merlo (libero), Gujska 2, Araki 1, Camarda, Barazza, Sorokaite 6, Bacchi 9, Piccinini., Arrighetti 6, Lo Bianco 1, Del Core 7.
Antrenor: Micelli
FAKRO: Bełcik 7, Zenik (libero), Kaczor, Pykosz., Frątczak 20, Targosz, Srutowska 2, Mirek 11, Pycia 14, Rosner 1, Jagieło 7, Plchotova 7.
Antrenor: Serwiński
Text: Marian-Valentin BURLACU / ProSPORT Foto: CEV