luni, 5 ianuarie 2009

CM 2010 / PRELIMINARII / MASCULIN: România - Bosnia 3:0 (21, 20, 21)

Echipa masculină de volei a României a câştigat cu 3:0 meciul cu Bosnia-Herţegovina, calificându-se în a doua fază a preliminariilor CM 2010. Tricolorii au ocupat primul loc în turneul de la Viena, câştigând toate meciurile (3:2 cu Ungaria şi 3:0 cu Austria în zilele precedente).

În faza a doua a preliminariilor CM, România va juca în grupa G, alături de Grecia (gazda turneului, în luna mai), Portugalia, Slovenia şi Danemarca. Din această grupă, primele trei clasate vor merge în Play-off.

ROMÂNIA: Lucian-Marius DASCĂLU, Radu BEGAN, Bogdan-Alexandru OLTEANU, Dan BOROTA, Adrian-Radu GONTARIU, Sergiu STANCU. Libero: Adrian-Nicolae FEHER.

ROMÂNIA - BOSNIA-HERŢEGOVINA 1:0

SETUL 2. Bosnia a intrat mai bine în set şi conduce (1-2, 1-3), însă România a revenit (12-9). SCUZE! AM AVUT O EROARE TEHNICĂ! 19-14 pentru România. A intrat căpitanul naţionalei, Laurenţiu Lică. Conducem în continuare: 21-16, 23-18. 3 mingi de set: 24-20. Şi set pentru România: 25-20. Durată set: 24 minute.

ROMÂNIA - BOSNIA-HERŢEGOVINA 2:0

SETUL 3. Revenim la sextetul de bază: Lucian-Marius DASCĂLU, Radu BEGAN, Bogdan-Alexandru OLTEANU, Dan BOROTA, Adrian-Radu GONTARIU, Sergiu STANCU. Libero: Adrian-Nicolae FEHER. România conduce (2-1, 9-5, 12-7). ALTE PROBLEME TEHNICE... NE CEREM SCUZE! S-a reluat meciul: România rămâne în avantaj (13-7, 14-9, 16-10, 17-12, 17-14, 19-15). Gontariu e de neoprit în atac: 20-16, 24-18. România are 5 mingi de set şi de meci. Două sunt irosite: 24-20. Victorie! 25-21. Durată set: 48 minute.
ROMÂNIA - BOSNIA-HERŢEGOVINA 3:0

Punctele României au fost reuşite din atac (35), blocaj (13), serviciu (4) şi din erorile adversarului (23).

Pentru România au punctat: Dascălu 3p (3p din blocaj), Began 1p (1p la blocaj), Olteanu 14p (13p din atac, 1p din serviciu), Borota 7p (5p din atac, 2p la blocaj), Gontariu 20p (17p din atac, 2p la blocaj, 1 din serviciu), Stancu 6p (4p la blocaj, 2p din serviciu), Lică 1p (1p la blocaj).

Text: Marian-Valentin BURLACU / ProSPORT