miercuri, 17 decembrie 2008

CHALLENGE CUP: Moghilev - Dinamo 3:1 (1:3 în tur, 12-15 în setul de aur)

Rezultat deosebit pentru echipa feminină de volei Dinamo Bucureşti. Victorioasă în tur (3:1), cu Kommunalnik Mogilev, vicecampioana României a reuşit să se califice în optimile de finală ale Challenge Cup.

Evoluând în Belarus, formaţia bucureşteană a pierdut cu 1:3 (-23, 22, -17, -18). Cum scorul general era egal (4:4) după două manşe, a urmat "setul de aur", care a fost adjudecat de Dinamo: 15-12. Întâlnirea a durat 102 minute. În "optimi", reprezentata României va avea un advesar de calibru în formaţia italiană Vini Monsteschiavo Jesi. Aflată pe locul 3 în Peninsulă, aceasta a eliminat în "16"-imile de finală pe Slavia UK Bratislava fără să piardă vreun set: 3:0 (17, 9, 17) şi 3:0 (12, 20, 14). Dinamo va găzdui prima manşă (13-15 ianuarie), iar returul se va disputa în Italia (20-22 ianuarie).

Text şi foto: Marian-Valentin BURLACU / ProSPORT