joi, 11 decembrie 2008

CUPA CEV / FEMININ / „8”-IMI DE FINALĂ: Novara – Bacău 3:0

Vicecampioana Europei mai are nevoie de un set în România
Echipa feminină de volei Ştiinţa Bacău a pierdut miercuri seară, în Italia, pe terenul vicecampioanei Europei, Asystel Novara: 0:3 (20-25, 17-25, 22-25). Formaţia lui Florin Grapă, participantă la Final Four-ul Challenge Cup, sezonul trecut, a încercat să limiteze pe cât a fost posibil diferenţa faţă de o grupare mult mai experimentată.
În primul set, Feng şi colegele sale s-au desprins rapid (10-3, 17-7), însă Angelica Chivorchian, Andreea Niţulescu şi compania au revenit uluitor. Diferenţa fiind totuşi prea mare, Ştiinţa s-a înclinat în cele din urmă (20-25).
În actul secund, echilibrul s-a menţinut până spre final (8-7, 11-7 pentru italience), când Novara a realizat o serie de şapte puncte graţie blocajului şi serviciului.
Setul 3 a debutat bine pentru Ştiinţa, care a condus cu 4-2. Era însă prea devreme, iar avantajul fragil pentru a spera la mai mult. Novara a reacţionat prompt, a preluat iniţiativa (7-5, 15-10), detaşarea ei fiind decisivă (22-18). Băcăuancele au mai avut doar o tresărire de orgoliu, au strâns din nou diferenţa (20-23), însă n-au mai reuşit să reintre în meci (22-25).Meciul retur va avea loc pe 17 decembrie, la ora 19:00, în Sala Sporturilor din Bacău.
Pentru a se califica în sferturile de finală ale Cupei CEV, Asystel Novara trebuie să câştige un set. Ştiinţa, în schimb, are o misiune mult mai grea: trebuie să se impună cu 3:0, iar apoi să fie mai bună în „setul de aur” (se joacă până la 15, cu diferenţă de două puncte).
Au fost folosite următoarele jucătoare:
NOVARA: Anzanello 9, Feng 2, Rosso 3, Paggi 10, Lombardo 8, Scarabelli (L), Osmokrovic 10, Kozuch 15, Zardo.
Antrenor: Pedulla.
BACĂU: Chivorchian 9, Tomic, Herlea 5, Niţulescu 6, Luilenova 6, Truţă 7, Manu (L), Hosu 6, Anghel 3.
Antrenor: Grapă
Arbitru principal: Lidio Ferreira (Portugalia). Arbitru secund: Adnan Kolos (Bosnia-Herţegovina).