joi, 16 martie 2023

CHALLENGE CUP 2022/2023, FEMININ: CSM Lugoj n-a rezistat în Italia. Returul finalei se joacă la Timișoara

Victorioasă în toate meciurile disputate în această ediție a Cupei Challenge, formația feminină de volei Reale Mutua Fenera Chieri s-a impus cu 3:0 (25-15, 28-26, 25-17) în prima manșă a finalei cu CSM Lugoj. Manșa a doua a disputei va avea loc în Sala „Constantin Jude” din Timișoara, în 22 martie. (Foto: CEV / Text: Marian Valentin Burlacu)

Primul set al disputei de la Torino a fost echilibrat până spre jumătatea sa. La 11-11, gazdele au reușit să se desprindă (15-11), iar mai apoi au mărit avansul și s-au impus cu 25-15. Actul 2 a început cu CSM Lugoj decisă să arate că știe volei. Formația bănățeană a condus cu 4-0 și 8-1! Egalată la 18, 19 și 20, CSM Lugoj s-a pierdut pe final de set. Chieri a condus cu 23-20, însă Tanja Grbic, Elizaveta Ruban și Veronika Bezhandolska au mai avut o zvâcnire și au restabilit egalitatea (23-23). Și deși a salvat trei mingi de set, CSM Lugoj s-a înclinat mai apoi (26-28). Pentru ca în setul 3 formația italiană să facă legea (25-17).

Iată parcursul celor două formații până la finală

Chieri 76

Turul 1 („32”-imi de finală) - 3:0 și 3:0 cu Gacko (Bosnia și Herțegovina)

Turul 2 („16”-imi de finală) - 3:0 și 3:0 cu Legionovia (Polonia)

Optimi de finală - 3:0 și 3:2 cu Panathinaikos (Grecia)

Sferturi de finală - 3:0 și 3:1 cu Sliedrecht (Țările de Jos)

Semifinale - 3:0 și 3:1 cu Suhl (Germania)

CSM Lugoj

Turul 2 („16”-imi de finală) - 2:3 și 3:1 cu PTT (Turcia)

Optimi de finală - 3:0 și 3:0 cu Clube K (Portugalia)

Sferturi de finală - 3:2 și 3:1 cu Asterix Avo (Belgia)

Semifinale - 2:3 și 3:0 cu Jedinstvo Stara Pazova (Serbia)

Reale Mutua Fenera Chieri 76 - CSM Lugoj 3:0 (25-15, 28-26, 25-17)

TORINO (15 martie 2023) * Palazzetto dello Sport „Gianni Asti” * Spectatori: 3.971 * Au arbitrat: Toni Ivkovic și Gloria Souto Jimenez (Spania) * Durată meci: 77 minute (21 / 34 / 22)