luni, 27 martie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, FEMININ, PLAY-OFF: Favoritele s-au impus pe linie fără să cedeze vreun set

Meciurile din prima manșă a sferturilor de finală din Divizia A1 feminină de volei s-au încheiat cu rezultatele așteptate. Favoritele s-au impus pe linie. Și acestea n-au cedat nici măcar un set formațiilor vizitatoare. Partidele cu numărul 2 din această fază a Play-Off-ului se vor disputa miercuri, 29 martie, pe terenul echipelor mai slab clasate la finalul sezonului regular.

Disputat în sala din Dobroești (sala din Giulești a fost ocupată cu Campionatul Național de tenis de masă), derby-ul bucureștean a fost dominat de Rapid. Formația alb-vișnie a câștigat primul set cu 25-19. Actul secund a fost și cel mai disputat. Iar cele două rivale au alternat la conducere. Dinamo a fost în avantaj pe final (19-22) și a avut patru mingi de set: 23-24, 24-25, 25-26 și 26-27. N-a izbutit însă să fructifice niciuna dintre acestea! A făcut-o Rapid, care s-a impus cu 29-27. Setul 3 a fost controlat tot de giuleștence, care au avut 24-20. După ce a ratat două mingi de meci, Rapid a pus capăt disputei printr-un atac al lui Dimitrova (25-22).

De meciuri ceva mai ușoare au avut parte Volei Alba Blaj (3:0 / 25-14, 25-19, 25-13 cu FC Argeș) și CSM Târgoviște (3:0 /  25-16, 25-11, 25-19 cu CSM București).

Iar CSM Lugoj a profitat de disputa cu CSO Voluntari 2005 pentru a sărbători din nou prezența în finala Cupei Challenge. Bănățencele s-au impus cu 3:0 (25-17, 25-21, 25-22), controlând tactic disputa.