joi, 30 martie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, FEMININ: Volei Alba Blaj, CSM Târgoviște și CS Rapid București s-au calificat în semifinale

Meciurile cu numărul 2 din sferturile de finală ale Play-Off-ului Diviziei A1 feminine de volei s-au încheiat cu rezultatele așteptate. Victorioase și pe terenul echipelor mai slab clasate după sezonul regular, Volei Alba Blaj (3:0 la Pitești, cu FC Argeș), CSM Târgoviște (3:1 la București, cu CSMB) și CS Rapid (3:1 în sala din șoseaua Ștefan cel Mare, cu Dinamo) s-au impus cu 2-0 la general și au pătruns în „careul de ași”. Doar partida dintre CSM Lugoj și CSO Voluntari 2005 a ajuns în prelungiri după ce ilfovenele s-au revanșat pe teren propriu.

Într-o dispută de tradiție, CS Rapid a izbutit să se impună și în sala Dinamo, însă nu fără dificultăți. După ce au cedat primul set (19-25), gazdele au reușit să-l câștige pe următorul (25-14), iar în cel de-al 3-lea au avut un start perfect (10-3). Dinamo a avut 6 mingi de a câștiga acest act (24-18), însă le-a irosit pe toate! Ba mai mult, ulterior gazdele au mai avut alte 7 mingi de set... Și n-a reușit să fructifice niciuna dintre ele!!! Rapid a revenit și a câștigat setul în prelungiri (31-33). Iar apoi, tot la mare luptă, a câștigat și ultimul act, implicit disputa (23-25).

Și meciul de la Voluntari a fost unul palpitant. În primul set, bănățencele au izbutit să revină de la 18-16 și să preia conducerea (19-21). Gazdele au egalat la 23, însă două atacuri greșite de Vicet Campos și Vukovic au adus setul lui CSM Lugoj (23-25). În următorul act, situația s-a inversat. De data aceasta bănățencele au condus pe final (21-23), însă CSO Voluntari a reușit patru puncte la rând și s-a impus cu 25-23. În setul 3, formația vizitatoare a avut un start mai bun (4-7), însă gazdele au revenit, au trecut la conducere (12-7) și s-au impus fără probleme (25-19). În sfârșit, în actul cu numărul 4 tot CSM Lugoj a început mai bine (5-7, 8-10) și a rămas în avantaj până spre final (19-20). La 23-23, Onyejekwe a reușit două atacuri victorioase și CSO Voluntari 2005 a pus capăt disputei (25-23).