sâmbătă, 18 martie 2023

CUPA ROMÂNIEI 2022/2023, FEMININ: Campioana Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinale fără emoții

Campioană a României și semifinalistă în Cupa CEV, echipa feminină Volei Alba Blaj s-a calificat fără probleme în turneul final al ediției 2022/2023 a Cupei României. Formația din „Mica Blaj” s-a impus cu 3:0 în Sala Elite din Capitală, în manșa a doua a „sfertului” cu CSM București. În tur, Blaj a câștigat cu același scor. Astăzi (sâmbătă, 18 martie), la ora 17.00, se dispută partida CSO Voluntari - CS Dinamo București (în tur a fost 0:3). Partidele CSM Târgoviște - CS Rapid (în tur: 3:1) și CSM Lugoj - FC Argeș (în tur: 3:0) au fost amânate.

Meciul de la București a fost fără istoric. Doar în setul secund formația care are în palmares Cupa Challenge a dat o replică viguroasă campioanelor.

Turneul final al competiției (Final Four) se va desfășura la Pitești, în 13 și 14 mai.