miercuri, 15 martie 2023

CUPA CEV 2022/2023, FEMININ: CSM Târgoviște și Volei Alba Blaj încep lupta pentru calificarea în finală

Reprezentante ale României în faza grupelor ediției 2022/2023 a Ligii Campionilor, echipele feminine CSM Târgoviște și Volei Alba Blaj și-au continuat aventura în Cupa CEV, calificându-se în semifinale. Rivale în campionat, cele două grupări se vor înfrunta în prima manșă a penultimului act astăzi (miercuri, 15 martie), la ora 18.00, în orașul dâmbovițean. Confruntarea va fi transmisă în direct la TVR 2. Returul va avea loc joi, 23 martie, la ora 19.00, la Târgu Mureș. În cealaltă semifinală, disputată marți, 14 martie, Savino Del Bene Scandicci (Italia) s-a impus cu 3:0 (27-25, 25-12, 25-18), acasă, cu THY Istanbul (Turcia). (Foto: CSM Târgoviște, CEV / Text: Marian Valentin Burlacu)

Pentru Volei Alba Blaj aceasta este cea de-a 5-a semifinală de cupă europeană din 2018 încoace! În urmă cu 5 ani, formația din „Mica Romă” a ajuns în finala Ligii Campionilor, la București (0:3 cu VakifBank Istanbul). În 2019, a disputat finala Cupei CEV: 1:3 cu Unet E-Work Busto Arsizio (Italia). În 2021, a jucat finala Challenge Cup: 0:3 și 0:3 cu Yeșilyurt (Turcia). Iar în 2022 a pierdut (0:3 și 0:3) semifinala Cupei CEV cu Eczacibași Dynavit Istanbul (Turcia).

Volei Alba Blaj a ajuns în faza sferturilor de finală CEV Cup după ce a ocupat locul 3 din Grupa B a Ligii Campionilor. Acolo, formația noastră a înregistrat următoarele rezultate: 2:3 şi 1:3 cu Volero Le Cannet (Franța), 1:3 şi 0:3 cu Vero Volley Milano (Italia), 3:0 şi 3:1 cu Prometey Dnipro (Ucraina).

„Obiectivul nostru este clar: calificarea în finala Cupei CEV. La meciul tur, vrem să obținem maximum posibil. Șansele sunt egale, cele două echipe se cunosc foarte bine, trebuie să jucăm la capacitate maximă și să arătăm cel mai bun volei. Nu s-a întâmplat acest lucru în ultimele două jocuri, dar sper că mâine seară vom intra pe teren concentrați, cu ambiție și determinare, astfel încât să avem, la retur, prima șansă de calificare. Nu în ultimul rând, ne dorim să îi facem pe fantasticii noștri suporteri mândri de noi”

Stevan Ljubicic,

antrenor Volei Alba Blaj

Calificarea echipei feminine de volei CSM Târgoviște în semifinalele Cupei CEV reprezintă cea mai importantă performanță pentru o formația dâmbovițeană într-o competiție europeană intercluburi. Participantă în premieră în grupele Ligii Campionilor, CSM Târgoviște a reușit să se claseze pe locul 3, ceea ce i-a permis să fie prezentă în sferturile de finală ale Cupei CEV.

CSM Târgoviște s-a impus în ultimul meci din campionat

Cele două semifinaliste s-au înfruntat și în campionat, în 6 martie. Programat în runda cu numărul 21 din Divizia A1 feminină de volei, meciul dintre CSM Târgoviște și Volei Alba Blaj s-a încheiat cu succesul formației dâmbovițene, 3:1. Pentru formația din Blaj acesta a fost al doilea eșec din această ediție de campionat, însă primul suferit pe terenul de joc (a mai pierdut la „masa verde” cu Dinamo fiindcă n-a respectat regula celor două jucătoare autohtone). Ulterior, campioana a pierdut acasă și meciul cu Rapid (2:3) din ultima rundă a sezonului regular.

Primul set al confruntării de la Târgoviște, din 6 martie, a fost dominat de localnice, care s-au desprins la 13-8, iar apoi au conservat și chiar au mărit avansul (25-17). În următorul, Volei Alba Blaj a condus cu 9-3, 19-13 și 21-16, însă n-a reușit să finalizeze. CSMT a revenit uluitor și s-a impus cu 25-23! În setul 3, s-a mers umăr la umăr până la ultima minge. Și de la 19-20 s-a ajuns la 22-25 în favoarea formației vizitatoare. CSM Târgoviște a revenit în setul 4, în care a condus aproape în permanență și s-a impus cu 25-21, fără mari emoții.

Meciul CSM Târgoviște - Volei Alba Blaj poate fi urmărit pe TVR2, de la ora 18.00, precum și pe canalul de Youtube al Confederației Europene de Volei.

Cupa CEV 2022/2023, feminin

Semifinale

Meciurile tur

Marți, 14 martie

Savino Del Bene Scandicci (Italia) - THY Istanbul (Turcia) 3:0 (27-25, 25-12, 25-18)

Miercuri, 15 martie

Ora 18.00: CSM Târgoviște - Volei Alba Blaj

Meciurile retur

Miercuri, 22 martie

Ora 19.00: THY Istanbul (Turcia) - Savino Del Bene Scandicci (Italia)

Joi, 23 martie

Ora 19.00: Volei Alba Blaj - CSM Târgoviște

Sferturi de finală

Marți, 21 februarie

Volley Mulhouse Alsace (Franța) - THY Istanbul (Turcia) 0:3 (18-25, 15-25, 16-25)

SC Potsdam (Germania) - Savino Del Bene Scandicci (Italia) 0:3 (27-29, 24-26, 19-25)

Miercuri, 22 februarie

CSM Târgoviște - Olympiakos Pireu (Grecia) 3:2 (25-19, 23-25, 18-25, 25-17, 15-9)

CSM Volei Alba Blaj - Grot Budowlani Lodz (Polonia) 3:1 (25-23, 25-13, 25-27, 25-19)

Miercuri, 1 martie

Grot Budowlani Lodz (Polonia) - CSM Volei Alba Blaj 2:3 (25-21, 23-25, 22-25, 25-21, 10-15)

THY Istanbul (Turcia) - Volley Mulhouse Alsace (Franța) 3:0 (25-19, 25-22, 25-22)

Savino Del Bene Scandicci (Italia) - SC Potsdam (Germania) 3:1 (25-17, 25-14, 22-25, 25-17)