duminică, 19 martie 2023

CUPA ROMÂNIEI 2022/2023, FEMININ: Dinamo a luat un set la Voluntari și s-a calificat în Final Four

Victorioasă cu 3:0 în partida tur, echipa feminină de volei CS Dinamo București a reușit să câștige un set pe terenul lui CSO Voluntari 2005. Și deși a pierdut (1:3) disputa, formația alb-roșie a obținut calificarea în turneul final al ediției 2022/2023 al Cupei României. În aceeași fază a competiției a ajuns și campioana Volei Alba Blaj, care a dispus cu 3:0 și 3:0 de CSM București. Meciurile retur CSM Târgoviște - CS Rapid București (în tur a fost 3:1) și CSM Lugoj - FC Argeș Pitești (în tur a fost 3:0) au fost amânate până la o dată care va fi anunțată ulterior. Final Four-ul se va disputa la Pitești, în 13 și 14 mai.  (Foto: CS Dinamo București / Text: Marian Valentin Burlacu)

Meciul de la Voluntari a fost unul extrem de disputat, dovadă fiind și rezultatele strânse înregistrate în trei din cele patru seturi. Gazdele s-au impus în primul act cu 25-22 după 29 de minute de joc. În următorul, care a durat o jumătate de oră, Dinamo a reușit să se impună la limită, 23-25. Și cum calificarea era rezolvată, formația din Șoseaua Ștefan cel Mare s-a relaxat în setul 3, cedându-l clar (25-16). În setul 4, Dinamo a revenit în joc și a luptat până la ultima minge. CSO Voluntari 2005 s-a impus cu 26-24, respectiv cu 3:1, însă la turneul final va participa CS Dinamo București.