vineri, 3 martie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, FEMININ: CSO Voluntari s-a impus în fața lui „U” Cluj și și-a securizat locul 6

Victorie fără probleme (3:0) pentru CSO Voluntari în deschiderea etapei cu numărul 21 din Divizia A1 feminină de volei. Formația ilfoveană a avut ceva de furcă cu „U” Cluj doar în setul 3, unul în care s-a impus la limită, 25-23. În aceeași rundă, cel mai important meci se va disputa mâine (sâmbătă, 4 martie), la ora 17.30, între semifinalistele Cupei CEV, CSM Târgoviște și Volei Alba Blaj.

CSO Voluntari a început în forță meciul cu „U”, conducând cu 4-0, 7-2, 9-5, 12-7, 18-12. Și deși adversara ei s-a mai apropiat în câteva rânduri a terminat primul set în avantaj (25-19). Actul secund a fost mult mai echilibrat. Ba chiar „U” a reușit să treacă la conducere (13-14, 14-16, 16-18). CSOV a reacționat și s-a impus clar, 25-19. În setul 3, formația vizitatoare a condus cu 5-3, 9-6, 10-7. CSO Voluntari a revenit, a egalat la 10, iar apoi s-a aflat mai mereu în avantaj. Și după ce a irosit două mingi de meci a concretizat-o pe cea de-a treia, 25-23.