luni, 27 martie 2023

DIVIZIA A1 2022/2023, MASCULIN, PLAY-OFF: CS Dinamo București și SCMU Craiova s-au calificat fără probleme în semifinale

Disputate în weekend, meciurile cu numărul 2 din sferturile de finală ale Diviziei A1 masculine de volei au adus calificarea în penultimul act pentru două formații. CS Dinamo s-a revanșat pentru eșecul suferit pe finalul sezonului regular și s-a impus cu 3:0 în sala din Baia Mare. O victorie la fel de clară (3:1) a izbutit și SCMU Craiova la Dobroești, cu CS Rapid. O surpriză s-a produs la Zalău, unde formația locală a egalat scorul la general în disputele cu campioana Arcada Galați.

Un succes clar a înregistrat în această fază Dinamo, care s-a impus cu 3:0 atât pe teren propriu, cât și în deplasarea de la Baia Mare. Formația alb-roșie a devenit astfel prima semifinalistă din această ediție de campionat.

Victorioasă în Cupa României, săptămâna precedentă, la Brașov, SCMU Craiova a avut mai mult de muncit pentru a intra în „careul de ași”. Rapid a câștigat primul set (25-15), iar în al treilea s-a luptat pentru fiecare minge. Formația din Bănie a izbutit, totuși, să se impună în următoarele trei acte (18-25, 29-31, 18-25) și să se califice în semifinale.

O surpriză s-a produs la Zalău, însă aceasta a fost anunțată încă din primul meci. Întrecută la Galați (2:3), formația sălăjeană s-a revanșat în fața campioanei Arcada. Surprinde, de asemenea, și rezultatul final cu care CSM Zalău a câștigat: 3:1 (25-19, 19-25, 32-30, 25-18).

Al 4-lea meci al seriei se va disputa miercuri, 29 martie, la ora 18.00, la Constanța, între CSM și CSA Steaua (a fost 1:3 în prima manșă).

În semifinale se califică echipele care câștigă două din cele trei partide din sferturile de finală.

Play-Off - primele opt clasate

Se vor disputa meciuri eliminatorii, în sistemul „cel mai bun în două din trei meciuri” în sferturi de finală și în semifinale, respectiv în sistemul „cel mai bun în trei din cinci meciuri” în finală.

Iată cum arată programul sferturilor de finală:

Manșa 1

Joi, 9 martie 2023

CS Dinamo București - CS Știința Explorări Baia Mare 3:0 (25-13, 25-21, 25-20)

Sâmbătă, 11 martie 2023

CSM Arcada Galați - SCM Zalău 3:2 (34-36, 25-20, 25-22, 20-25, 15-13)

Duminică, 12 martie 2023

CSA Steaua București - CSM Constanța 3:1 (25-21, 23-25, 25-19, 25-17)

Marți, 14 martie 2023

SCMU Craiova - CS Rapid București 3:2 (25-23, 20-25, 25-22, 14-25, 15-12)

Manșa 2

Sâmbătă, 25 martie 2023

CS Știința Explorări Baia Mare - CS Dinamo București 0:3 (19-25, 24-26, 20-25)

CS Rapid București - SCMU Craiova 1:3 (25-15, 18-25, 29-31, 18-25)

SCM Zalău - CSM Arcada Galați 3:1 (25-19, 19-25, 32-30, 25-18)

Miercuri, 29 martie 2023

Ora 18.00: CSM Constanța - CSA Steaua București

Arbitri: Florin Dragomir și Cristian Cristea. Observator FRV: Nicolae Marin

A doua manșă se va desfășura în 25 martie, pe terenul echipei mai slab clasate. În sfârșit, dacă după aceste meciuri va fi egalitate la „general”, 1-1, atunci confruntarea decisivă va avea loc în 1 aprilie, în sala echipei care a ocupat un loc mai bun după sezonul regular.

Echipele învingătoarele vor juca semifinalele în grupa locurilor 1-4, iar învinsele vor disputa semifinalele în grupa 5-8.

Semifinalele sunt programate în zilele de 8, 12 și 22 aprilie, atât în grupa 1-4, cât și în cea 5-8.

Meciurile de clasament (pentru locul 1, respectiv pentru locul 3) se vor disputa în sistemul „cel mai bun în trei din cinci meciuri”. Partidele sunt programate în 29 și 30 aprilie, 6 și 7 mai, iar meciul decisiv, în cazul în care scorul general va fi 2-2, în 13 mai.

În grupa locurilor 5-8, meciurile pentru locul 5, respectiv pentru locul 7 se vor disputa în sistemul „cel mai bun în două din trei meciuri”, în 29 aprilie, 6 mai și 13 mai.