duminică, 19 martie 2023

CUPA ROMÂNIEI 2022/2023, MASCULIN: SCMU Craiova a dat lovitura! Oltenii au cucerit trofeul după ce s-au impus în fața campioanei

Supriză în Final Four-ul Cupei României de volei, la masculin. Fără să fie creditată cu șanse la locul 1, echipa SCMU Craiova a câștigat cu 3:1 finala cu Arcada Galați, campioana en titre și deținătoarea trofeului. În semifinale, oltenii trecuseră (3:2) de Steaua, formația care a terminat pe locul 1 sezonul regular.

Arcada Galați a început în forță finala, detașându-se rapid pe tabela de marcaj (6-2). Mai apoi campioana a știut să mențină și chiar să mărească acest avans (16-6, 20-11). Craiova a reușit să se apropie cât de cât (20-15), moment în care antrenorul Sergiu Stancu a cerut time-out. Iar echipa lui a întrerupt seria rivalilor și s-a impus cu 25-17 după 24 de minute.

Setul secund a fost mult mai echilibrat. După ce s-a mers cap la cap, SCMU Craiova a izbutit să se desprindă (13-16). Moment în care Arcada a cerut timp de odihnă. Iar de data aceasta n-a fost suficient pentru a stopa seria oltenilor, care au rămas la conducere (19-20, 20-22, 22-24). Și craiovenii au concretizat a doua minge de set (23-25).

SCMU Craiova a început mai bine și al treilea act. Oltenii s-au desprins la două puncte (5-7), iar apoi la trei (6-9) și la patru (10-14). Și tot așa. Iar SCMU Craiova a câștigat clar setul (18-25) în 30 de minute.

Arcada a început mai bine setul 4, însă adversarii au echilibrat jocul, lucru ilustrat și de tabela de marcaj (7-7, 11-11). S-a mers așa până spre final, când Arcada a avut două mingi de set, însă le-a ratat. A fost rândul Craiovei să beneficieze de minge de meci. Și a concretizat-o (28-26).