miercuri, 8 martie 2023

CUPA ROMÂNIEI 2022/2023, FEMININ: Volei Alba Blaj, Dinamo și CSM Târgoviște au făcut un pas important spre semifinale

Prima manșă din sferturile de finală ale ediției 2022/2023 a Cupei României la volei, rezervată echipelor feminine, s-a soldat cu victorie pe linie pentru favorite. Victorioasă în Giulești (3:1), CSM Târgoviște e mare favorită la calificarea în penultimul act. La fel și CSM Lugoj, care s-a impus (3:0), la Pitești, marți, 7 martie. Grație succeselor de pe teren propriu, cu 3:0, Volei Alba Blaj și Dinamo București au făcut un pas important spre semifinale.

Cel mai interesant meci al zilei de miercuri, 8 martie, s-a disputat în Giulești. Acolo unde CSM Târgoviște s-a revanșat pentru eșecul suferit luna trecută, în campionat. Iar semifinalista Cupei CEV s-a impus tot cu 3:1. Nu fără probleme, însă. Iar dacă Rapid a egalat la 1, câștigând actul 2 cu 25-23, următorul a revenit formației vizitatoare în prelungiri (26-28). Practic, atunci s-a jucat meciul. Rapid a acuzat șocul pierderii acestui set și l-a cedat și pe următorul, însă la o diferență mare de scor (15-25).

Confruntările retur se vor disputa la 18 martie.